Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Ζαλγκίρις Κάουνας 62-94

Αρμάνι Μιλάνο – Ζαλγκίρις Κάουνας 62-94

armani zalgiris

Η Ζαλγκίρις δυσκολεύτηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο και αφού ανέβασε την απόδοσή της αμυντικά πήρε πολύ εύκολα το “διπλό” στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο με 94-62 , για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες σκόραραν εύκολα στα αντίπαλα καλάθια, χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να πάρει το προβάδισμα. Στο τέλος του δεκάλεπτου πέντε σερί πόντοι του Ουλανόβας έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 25-20. Στην δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί ανέβασαν ταχύτητα, εκμεταλλεύτηκαν το παραμικρό λάθος των Ιταλών και με τον Ντέιβις να κάνει τρομερή δουλειά έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +19 (50-31).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιασκεβίτσιους, με όπλο τους την άμυνα, ανέβασαν ακόμη περισσότερο την υπέρ τους διαφορά και βρέθηκαν να προηγούνται με 70-41, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Αξιοσημείωτο πως οι Ιταλοί κατάφεραν να ξεπεράσουν τους 50 πόντους, 5 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Στον υπόλοιπο χρόνο που απέμενε δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη με 94-62, με τον Ταρζέφσκι να γράφει το τελικό σκορ.

Κορυφαίοι των νικητών οι Γιανκούνας και Ντέιβις με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Γκάουντλοκ και Θίοντορ με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 31-50, 41-70, 62-94.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 13 (2), Μίτσοφ 7 (1), Πάσκολο 2, Καλνιέτις 7 (1), Ταρζέφσκι 6, Αμπάς 5 (1), Μ’ Μπάγε 2, Θίοντορ 11 (1), Τζέφερσον 4, Μπέρτανς 5 (1), Γκουντάιτις.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασκεβίτσιους): Ντέιβις 12, Μποστ 2, Πάνγκος 12 (4), Τουπάν 11, Γιανκούνας 13 (1), Μασιούλις 4, Μιλάκνις 11 (3), Μίτσιτς 3 (1), Ουάιτ 7 (1), Καβαλιάουσκας 2, Βαλίνσκας 7 (1), Ουλανόβας 10 (2).