Κεντρική NBA Απόλυτη κυριαρχία των Μπακς! (vids)

Απόλυτη κυριαρχία των Μπακς! (vids)

giannis antetokounmpo bucks 7

Αυτή τη φορά δεν υπήρχε γκρίνια, έντονο φινάλε και δυσκολία. Οι Μιλγουόκι Μπακς ήταν αδυσώπητοι καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα και “κατάπιαν” τους Σακραμέντο Κινγκς με 112-87, επαναφέροντας το ρεκόρ τους σε θετικά επίπεδα (10-9). Τα “ελάφια” πήραν κεφάλι στο σκορ από το ξεκίνημα και δεν το άφησαν στιγμή να γλιστρήσει από τα χέρια τους, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να βρίσκει τον χώρο και τον χρόνο, ώστε να “οργιάσει”.

Ειδικότερα, ο Έλληνας σούπερ-σταρ σταμάτησε στους 32 πόντους σε 26 λεπτά συμμετοχής (11/16 σουτ, 9/13 βολές) ενώ είχε ακόμη 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα (αλλά και 4 λάθη) σε πολύ περιορισμένο χρονικό διάστημα!

Η κάκιστη περιφερειακή άμυνα των Κινγκς επέτρεπε μονίμως στον Γιάννη να πάρει δυναμικά τα βήματα, ώστε να μπει προς το καλάθι. Ο κύριος χώρος δράσης του ήταν το “ζωγραφιστό”, φθάνοντας με ευκολία στα αγαπημένα του σημεία στο παρκέ. Ο τεράστιος διασκελισμός τού επέτρεπε να δημιουργεί διάδρομο και να τελειώνει τις φάσεις, δίνοντας περισσότερη έμφαση στην αριστερή πλευρά.

Επίσης, ο Αντετοκούνμπο μπόρεσε και έτρεξε πολλές φορές στο τρανζίσιον, με τις κακές επιστροφές των Κινγκς να αποδεικνύονται ολέθριες για εκείνους. Ακόμη, πέτυχε μόλις το 2ο τρίποντό του στα τελευταία 9 ματς και σκόραρε μία φορά με ένα υπέροχο turn-around σουτ από το ποστ.

Τα highlights του Γιάννη

Ο Έρικ Μπλέντσο σταμάτησε στους 21 πόντους με 7/10 σουτ ενώ ο Κρις Μίντλετον είχε 12 για τους Μπακς, με τα “ελάφια” να γυρίζουν την μπάλα σε ικανοποιητικό βαθμό, να κάνουν σχετικά λίγα λάθη (12) και να σουτάρουν με υψηλά ποσοστά από τη γραμμή του τριπόντου (9/22).

Το “κλειδί” του χθεσινού θριάμβου, όμως, ήταν η ανασταλτική λειτουργία της ομάδας. Τα μετόπισθεν διαφυλάχθηκαν πλήρως στο τρανζίσιον παιχνίδι, κάτι που κόστισε στους Μπακς επιθετικά (0 πόντοι από 2ες ευκαιρίες) αλλά οι άμεσες επιστροφές και των 5 παικτών στην άμυνα δεν επέτρεψαν στους Κινγκς να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό.

Πολύ σημαντικό επίσης, ήταν το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ώθησαν τους Κινγκς σε 11 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου κρίθηκαν τα πάντα.

Ακόμη, το αιώνιο πρόβλημα των Μπακς, το οποίος έχει να κάνει με τα εύστοχα τρίποντα των αντιπάλων, δεν εμφανίστηκε χθες, με τους Κινγκς να έχουν μόλις 5/17 σουτ από τα 7.25.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Μιλγουόκι έτρεξε ένα σερί 20-3 στη 2η περίοδο και πήγε στο ημίχρονο με σκορ 61-34, “καθαρίζοντας” την παρτίδα. Η διαφορά, μάλιστα, έφθασε μέχρι και τους 36 πόντους (92-56), δίχως να υπάρξουν περιθώρια αμφισβήτησης.

Τα highlights του αγώνα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (28/11)

• Μαϊάμι Χιτ – Κλίβελαντ Καβαλίερς 97-108 (Γουέιτερς 21, Αντεμπάγιο 19 (7/7 σουτ, 5/5 βολές), Ρίτσαρντσον 15, Τζ.Τζόνσον 14 / Λοβ 39 [14/17 βολές], Τζέιμς 21 [12 ριμπάουντ, 6 ασίστ])
  • Φοίνιξ Σανς – Σικάγο Μπουλς 104-99 (Μπούκερ 33, Γουόρεν 25, Γιούλις 14, Λεν 13 [18 ριμπάουντ] / Χόλιντεϊ 25, Νταν 24, Μάρκανεν 12)
  • Γουάσινγκτον Γουίζαρντς – Μινεσότα Τίμπεργουλβς 92-89 (Πόρτερ 22, Ούμπρε 16 / Τάουνς 20 [17 ριμπάουντ], Μπάτλερ 17 [10 ασίστ], Γκίμπσον 16 [11 ριμπάουντ], Γουίγκινς 13)
  • Ντένβερ Νάγκετς – Γιούτα Τζαζ 77-106 (Χάρις 18, Φαρίντ 11 / Φέιβορς 24 [9 ριμπάουντ, 5 ασίστ], Μίτσελ 15, Γερέμπκο 15)
  • Μιλγουόκι Μπακς – Σακραμέντο Κινγκς 112-87 (Αντετοκούνμπο 32 [5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα], Μπλέντσο 21 / Τεμπλ 18, Χιλντ 13, Λαμπισιέρ 11)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (26/4)

Τα φώτα σε Ολυμπιακό και Περιστέρι Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…