Κεντρική NBA Απίθανος Λίλαρντ, “νοκ-άουτ” ξανά οι Θάντερ! (vids)

Απίθανος Λίλαρντ, “νοκ-άουτ” ξανά οι Θάντερ! (vids)

damian lillard rusell westbrook 1

Χάρη στο υπέροχο σόου του Ντέιμιαν Λίλαρντ, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς έκαμψαν την αντίσταση των Θάντερ με 103-99 κι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 6-4. Απεναντίας, η super-team του Μπίλι Ντόνοβαν έδειξε ότι βρίσκεται ακόμη σε αναζήτηση των απαιτούμενων αυτοματισμών ενώ δεν κατόρθωσε και πάλι να αντεπεξέλθει στις ειδικές καταστάσεις των τελευταίων λεπτών, με συνέπεια το ρεκόρ νικών να γίνει αρνητικό (4-5).

Ο Λίλαρντ σάρωσε, σταματώντας στους 36 πόντους με 10/18 σουτ και 15/15 βολές ενώ μοίρασε 13 ασίστ, 7 εκ των οποίων στο πρώτο δωδεκάλεπτο! Ο “Dame Dolla” έδειξε ότι έχει αναβαθμίσει τις play-making ικανότητές του, “ταΐζοντας” με εξαιρετικό τρόπο τους συμπαίκτες του ενώ έδειξε περισσότερο πρόθυμος να σπάσει με κάθετο παιχνίδι την άμυνα των αντιπάλων από το να περιορίζεται σε πολλά μακρινά σουτ.

Ακόμη, η δυναμική του στα κρίσιμα σημεία ξεδιπλώθηκε και πάλι, καθώς έδωσε μια εξαιρετική πάσα στον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ, ο οποίος διαμόρφωσε το 96-91 με 1’04” για το τέλος ενώ σκόραρε με λέι-απ κι έκανε το 98-94, 29.5” πριν από την εκπνοή.

Τα highlights του Λίλαρντ

Άξιος συμπαραστάτης του Λίλαρντ ήταν ο Γιουσούφ Νέρκιτς με 25 πόντους κι 8 ριμπάουντ, επωφελούμενος σε υπερθετικό βαθμό από το παιχνίδι του συμπαίκτη του ενώ ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ πέτυχε 22 πόντους με 8/17 σουτ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με “καυτό” τρόπο το ματς, ευστοχώντας στα 13 από τα πρώτα 16 σουτ τους συνολικά. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 50-46, καθώς οι Μπλέιζερς διατηρούσαν σταθερά ένα ισχνό προβάδισμα και εκτελούσαν με υψηλότερα ποσοστά ευστοχίας (58%).

Το Πόρτλαντ εξακολουθούσε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και στην 3η περίοδο, εκεί όπου ο Καρμέλο Άντονι αποβλήθηκε από το ματς εξαιτίας ενός αντιαθλητικού φάουλ β΄βαθμού πάνω στον Νέρκιτς. Ο “Μέλο” σκόραρε, παίρνοντας και το φάουλ αλλά χτύπησε με τον αγκώνα του τον Βόσνιο, με τους διαιτητές να κρίνουν ότι το χτύπημα ήταν σκόπιμο.

Η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 17 πόντους (75-58) προτού ηχήσουν οι “σάλπιγγες” της αντεπίθεσης. Με “όπλο” το δίδυμο των Πολ Τζορτζ και Ρέιμοντ Φέλτον, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά κι η επιστροφή όλων των βασικών στο παρκέ (πλην του Άντονι) βρήκε τις δύο ομάδες σε απόσταση βολής στην 4η περίοδο.

Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν τρίποντα, με τον Γουέστμπρουκ να διαμορφώνει το 96-94 με 51.7” για τη λήξη. Ο Λίλαρντ σκόραρε με λέι-απ ενώ ο Γουέστμπρουκ είχε 0/3 βολές στην επόμενη κατοχή! Μπορεί η διαφορά να ξαναέπεσε στους 2 πόντους αλλά οι Μπλέιζερς ήταν ψύχραιμοι στις βολές και δεν κινδύνευσαν σοβαρά.

Ο Γουέστμπρουκ τελείωσε το ματς με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 10/25 σουτ, ο Τζορτζ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 27 ενώ ο Άντονι πρόλαβε να σημειώσει 15 σε 23 λεπτά συμμετοχής προτού αποβληθεί. Αξίζει να γίνει και μια αναφορά στους 15 πόντους του Ρέιμοντ Φέλτον, ο οποίος σκόραρε με απανωτά σουτ από μέση απόσταση.

Τα highlights του αγώνα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (5/11)

• Ατλάντα Χοκς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 117-115 (Σρέντερ 28 [9 ασίστ], Πρινς 17, Μπάμπιτ 17 / Τζέιμς 26 [13 ασίστ], Γουέιντ 25 [11 ριμπάουντ], Κόρβερ 23 [5/11 τρίποντα])
  • Μαϊάμι Χιτ – Λος Άντζελες Κλίπερς 104-101 (Γουάιτσαϊντ 21 [17 ριμπάουντ], Τ.Τζόνσον 19, Έλινγκτον 17 / Γκρίφιν 23, Γουίλιαμς 22)
  • Μπόστον Σέλτικς – Ορλάντο Μάτζικ 104-88 (Μπράουν 18, Χόρφορντ 14 [10 ριμπάουντ], Τέιτουμ 13 / Γκόρντον 18 [12 ριμπάουντ], Σίμονς 14, Βούτσεβιτς 13 [10 ριμπάουντ])
  • Γουάσινγκτον Γουίζαρντς – Τορόντο Ράπτορς 107-96 (Μπιλ 38, Πόρτερ 19 / ΝτεΡόζαν 26, Πάουελ 19)
  • Γιούτα Τζαζ – Χιούστον Ρόκετς 110-137 (Μίτσελ 17, Γκομπέρ 13 / Χάρντεν 56 [13 ασίστ, 19/25 σουτ, 11/12 βολές], Γκόρντον 20, Αρίζα 14)
  • Φοίνιξ Σανς – Σαν Αντόνιο Σπερς 95-112 (Γουόρεν 17, Ντάνιελς 14 / Όλντριτζ 21, Μιλς 17, Γκριν 14)
  • Ιντιάνα Πέισερς – Νιου Γιορκ Νικς 101-108 (Γιανγκ 18, Ολαντίπο 17, Σαμπόνις 16 / Πορζίνγκις 40 [15/24 σουτ], Χάρνταγουεϊ τζ. 16)
  • Σάρλοτ Χόρνετς – Μινεσότα Τίμπεργουλβς 94-112 (Ζέλερ 16, Χάουαρντ 13, Λαμπ 13 / Γουίγκινς 20, Τιγκ 18 [12 ασίστ], Τάουνς 16)
  • Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 99-103 (Τζορτ ζ 27, Γουέστμπρουκ 25 [6 ριμπάουντ, 9 ασίστ], Άντονι 15, Φέλτον 15 / Λίλαρντ 36 [13 ασίστ], Νέρκιτς 25, ΜακΚόλουμ 22)
  • Μέμφις Γκρίζλις – Λος Άντζελες Λέικερς 102-107 (Έβανς 26, Κόνλεϊ 23, Γκασόλ 15 [10 ριμπάουντ, 7 ασίστ] / Λόπεζ 21, Ίνγκραμ 20, Κλάρκσον 15)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…