Κεντρική NBA Ανατροπή και θρίαμβος για τους Σπερς! (vid)

Ανατροπή και θρίαμβος για τους Σπερς! (vid)

lamarcus aldridge spurs 1

Οι γνωστές “πληγές” των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ άνοιξαν και στο ματς εναντίον των Σαν Αντόνιο Σπερς. Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 23 πόντους (20-43), τα “σπιρούνια” επικράτησαν με 104-101, παρά το γεγονός ότι “κυνηγούσαν” σχεδόν σε μόνιμη βάση στο σκορ.

Οι Θάντερ έκαναν τρομερή δουλειά στην 1η περίοδο, εκμεταλλευόμενοι τις δημιουργίες και το σκοράρισμα του Γουέστμπρουκ. Τα συνεχή ρήγματα που δημιουργούσε επέτρεπαν ελεύθερα σουτ στην αδύναμη πλευρά ενώ η “αγία τριάδα” τους παρήγαγε σε υψηλό βαθμό. Σε συνδυασμό με την έλλειψη δημιουργικότητας στην επίθεση των Σπερς, το σκορ διαμορφώθηκε στο 15-32 μετά από 12 λεπτά.

Οι μπελάδες αυξήθηκαν για τους Σπερς, με τη διαφορά να εκτείνεται στους 23 πόντους (43-20), χάρη σε κάποια “ρολαρίσματα” του Τζέρεμι Γκραντ αλλά η ομάδα του Πόποβιτς έχει την ιδιότητα να συνεχίζει στον ρυθμό της και να μην χάνει την αυτοσυγκέντρωσή της σχεδόν σε κανένα σημείο του εκάστοτε αγώνα.

Με ένα άμεσο σερί 10-0 και με “όπλο” τον Πάου Γκασόλ, τα πράγματα μαζεύτηκαν (43-30). Μπορεί η διαφορά να ξαναπήγε στους 19 (51-32) χάρη στον “εκρηκτικό” Γουέστμπρουκ και τα spot-up σουτ από τα “φτερά” αλλά η επίθεση των Σπερς είχε ήδη βρει τον ρυθμό της. Με απανωτά εύστοχα σουτ και κάποιες καλές άμυνες, το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 48-55.

Οι Θάντερ διατηρούσαν “κεφάλι” στο σκορ αλλά ποτέ δεν έδωσαν την εντύπωση ότι μπορούν να ασφαλίσουν τη νίκη. Η συνέπεια του Σαν Αντόνιο στο σκοράρισμα κι ορισμένες ολιγόλεπτες “εκρήξεις”, σε συνδυασμό με το μόλις 1 λάθος στην 3η περίοδο τους επέτρεψε να ισοφαρίσουν σε 78-78 με τη λήξη της 3ης περιόδου, με τον Ντάβις Μπέρτανς (3/3 τρίποντα) να παίζει ρόλο-κλειδί.

Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε “ροντέο”, με τους Σπερς να παίρνουν προβάδισμα με 102-99, χάρη στο φόλοου του Όλντριτζ, 24.2” πριν από το τέλος. Ο Άντονι ευστόχησε σε μακρινό σουτ αλλά το πόδι του βρισκόταν πάνω στη γραμμή του τριπόντου, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να ισοφαρίσει (102-101)! Ο Γκασόλ ευστόχησε σε 2 βολές (104-101) ενώ ο Γουέστμπρουκ δεν μπόρεσε να σκοράρει στην εκπνοή.

Αναλυτικά τα highlights του αγώνα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (17/11)

• Ντιτρόιτ Πίστονς – Ιντιάνα Πέισερς 100-107 (Τζάκσον 16, Μπράντλεϊ 16, Σμιθ 15, Χάρις 15 / Ολαντίπο 21 [15 ριμπάουντ], Γιανγκ 18, Κόλισον 16)
  • Μαϊάμι Χιτ – Γουάσινγκτον Γουίζαρντς 91-88 (Γουάιτσαϊντ 22 [16 ριμπάουντ], Τζ. Τζόνσον 20 / Μπιλ 26 [10 ριμπάουντ], Πόρτερ 12)
  • Γιούτα Τζαζ – Μπρούκλιν Νετς 107-118 (Νέτο 22, Χουντ 17, Μίτσελ 15 [8 ασίστ] / Ντίνγουιντι 25, Κραμπ 18, Κάρολ 17)
  • Λος Άντζελες Κλίπερς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 113-118 (OT) (Γκρίφιν 23 [12 ριμπάουντ], Τζόρνταν 20 [22 ριμπάουντ], Ρίβερς 16, Τζόνσον 15 / Τζέιμς 39 [14 ριμπάουντ, 6 ασίστ], Λοβ 25, Γουέιντ 23 [11 ριμπάουντ])
  • Νιου Γιορκ Νικς – Τορόντο Ράπτορς 84-107 (Χάρνταγουεϊ 13, Πορζίνγκις 13 / ΝτεΡόζαν 22, Λάουρι 22 [10 ασίστ])
  • Σάρλοτ Χόρνετς – Σικάγο Μπουλς 120-123 (Γουόκερ 47, Γουίλιαμς 13 / Χόλιντεϊ 27, Νταν 22, Βάλενταϊν 18, Μάρκανεν 16)
  • Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Σαν Αντόνιο Σπερς 101-104 (Άντονι 20, Τζορτζ 18, Άνταμς 16, Γουέστμπρουκ 15 / Όλντριτζ 26, Γκριν 17, Γκασόλ 14)
  • Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Ντάλας Μάβερικς 111-87 (Μπάτλερ 21, Γουίγκινς 19, Τάουνς 15 [11 ριμπάουντ] / Μπαρνς 18, Νοβίτσκι 15)
  • Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Σακραμέντο Κινγκς 82-86 (Λίλαρντ 29, ΜακΚόλουμ 19 / Κόλεϊ-Στάιν 22 [10 ριμπάουντ], Τεμπλ 14, Χιλ 14)
  • Νιου Όρλεανς Πέλικανς – Ντένβερ Νάγκετς 114-146 (Ντέιβις 17, Μουρ 16, Κάζινς 14 / Μάρεϊ 31, Χάρις 22, Μίλσαπ 20)
  • Φοίνιξ Σανς – Λος Άντζελες Λέικερς 122-113 (Μπούκερ 33, Λεν 17 [18 ριμπάουντ], Γιούλις 15 / Κούζμα 30 [10 ριμπάουντ], Λόπεζ 19 [10 ριμπάουντ])

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…