Κεντρική NBA Αδυσώπητοι και στην Ατλάντα οι “καυτοί” Σέλτικς! (vid)

Αδυσώπητοι και στην Ατλάντα οι “καυτοί” Σέλτικς! (vid)

kyrie irving brad stevens

Το σερί των Μπόστον Σέλτικς φάνηκε να βρίσκεται σε κίνδυνο στην 1η περίοδο. Οι Ατλάντα Χοκς έτρεξαν σερί 16-0 και πήραν προβάδισμα με 35-20, εκμεταλλευόμενοι την “εκνευριστική” ευστοχία τους από μακρινή απόσταση.

Παρ’όλα αυτά, οι “κέλτες” πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην 3η περίοδο, διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους κι επιβλήθηκαν με 110-99 των  “γερακιών”, φθάνοντας τις 15 σερί νίκες!

Το ρεκόρ των Σέλτικς, πλέον, βρίσκεται στο 15-2, κάτι που αποτελεί το καλύτερο ξεκίνημα στη βαθιά ιστορία τους έπειτα από 17 ματς ενώ απέχουν 4 νίκες από το μεγαλύτερο σερί επιτυχιών που έχουν πετύχει ποτέ.

Ο Κάιρι Έρβινγκ ήταν καταπληκτικός και τρομερά αποδοτικός, έχοντας 30 πόντους με 10/12 σουτ ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν ξανά απίθανος, με 27 πόντους και 10/13 σουτ. Ο Τζέισον Τέιτουμ συμπλήρωσε 14 πόντους, με τον Μάρκους Μόρις να σκοράρει άλλους 14, με τον πάγκο των Σέλτικς να κάνει τη διαφορά σε κρίσιμα σημεία.

Από την άλλη, ο Ντένις Σρέντερ ηγήθηκε των Χοκς με 23 πόντους κι 9 ασίστ ενώ ο Κεντ Μπέιζμορ σκόραρε 19.