Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Ρεάλ Μαδρίτης 66-87

Ζαλγκίρις Κάουνας – Ρεάλ Μαδρίτης 66-87

zalgiris real madrid

Τα προβλήματα είναι πολλά για την Ρεάλ Μαδρίτης, όμως ο Ντόνσιτς είναι εδώ και με 28 πόντους οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 87-66 απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας, εκτός έδρας για την αγωνιστική της Ευρωλίγκα και έκανε το 2/2 στην “διαβολοβδομάδα” της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και χάρη σε καλάθι του Ντόνσιτς προηγήθηκαν με 10-2, στο 5′. Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 10-7, χάρη σε καλάθι του Καβαλιάουσκας. Οι Ντόνσιτς και Ράντονσιτς συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα για την ομάδα τους και έκαναν το 18-11, στο 19′. Ο Πάνγκος με 5 σερί πόντους διαμόρφωσε το 18-16, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

O Σλοβένος γκαρντ της Ζαλγκίρις συνέχισε να σκοράρει και με 2 βολές μείωσε σε 23-22, στο 14′, όμως κάπου εκεί “πήρε το όπλο του” ο Ρούντι Φερνάντεζ και σε συνδυασμό με το τρίποντο του Τέιλορ η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (38-28), στο 19′. Στη τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Αγιόν σκόραρε και έκανε το 40-31.

Οι φιλοξενούμενοι παρά τα πολλά προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζουν πραγματοποιούσαν εξαιρετική εμφάνιση και ο Ντόνσιτς με 7 αναπάντητους πόντους έκανε το 52-38, στο 25′. Οι Μαδριλένοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και ο Καμπάτσο έστειλε την ομάδα του στο +19 (61-42), όμως οι γηπεδούχοι με σερί 8-2 μείωσαν σε 63-50, για την 3η περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισπανοί ανέβασαν ακόμη περισσότερο ταχύτητα και έφτασαν να προηγούνται με 20 πόντους (73-53), χάρη σε τρίποντο του Τέιλορ. Οι βολές του Αρλάουσκας και το καλάθι του Μασιούλις μείωσαν σε 84-64, με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει. Το τελικό 87-66 διαμόρφωσε ο Ντόνσιτς με προσωπικό τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντόνσιτς και Αγιόν με 28 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν χωρίς αντίκρισμα οι Πάνγκος και Καβαλιάουσκας με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 50-63, 66-87.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 6, Πάνγκος 20 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές), Τουπάν 2, Γιανκούνας 9 (1), Μασιούλις 2, Μιλάκνις (0/5 σουτ), Μίσιτς (0/9 σουτ), Αρλάουσκας 2, Ουάιτ, Καβαλιάουσκας 16 (7/10 δίποντα), Βαλίνσκας , Ουλανόβας 4.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ραντλ, Φερνάντεθ 7 (1), Ράντοντσιτς 3 (1), Ντόντσιτς 28 (5/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ματσιούλις 6 (2), Ρέγιες 4, Καμπάσο 12 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Αγιόν 12, Γιούστα 3 (1), Κάρολ, Τέιλορ 12 (3).

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Η 12άδα του Παναθηναϊκού με Μακάμπι

Οι 12 εκλεκτοί του Παναθηναϊκού για το ματς με Μακάμπι. Σε περίπου μισή ώρα από τώρα (20:3…