Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Ερυθρός Αστέρας 78-76

Ζαλγκίρις Κάουνας – Ερυθρός Αστέρας 78-76

zalgiris erithros

Η Ζαλγκρίς Κάνουνας ήταν νικήτρια  στο “θρίλερ” κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, επικρατώντας με 78-76 και πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα. Αστόχησε στην τελευταία επίθεση ο Ρότσεστι, ο οποίος ωστόσο σούταρε υπό δύσκολες προϋποθέσεις.

“Ματσάρα” έγινε στο Κάουνας, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες κόντρα στον εξαιρετικό Ερυθρό. Οι Παούλιους Γιανκούνας και Κέβιν Πάνγκος με 15 και 14 ξεχώρισαν από πλευράς νικητών, ενώ 11 πρόσθεσε ο Εντγκάρας Ουλανόβας.

Ο Μίλκο Μπιέλιτσα με 18 πόντους και ο Πέρο Άντιτς με 17, ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους ηττημένους. Διψήφιος και ο Ρότσεστι με 10 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα σκορ και προηγήθηκαν 0-5 στο 2’. Ο Μπράντον Ντέιβις μπήκε στην  «εξίσωση» του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να τρέχουν  ένα σερί 8-0 και να προηγούνται 8-5 στο 6’.

Το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και η πρώτη περίοδος να βρίσκει μπροστά (15-13) την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με καμιά από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει (25-25 στο 15’).

Ο Παούλιους Γιανκούνας ανέλαβε επιθετικά δράση, με τη Ζαλγκίρις να προηγείται 41-35 στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό, ο Ερυθρός με καλάθια των Λεσόρτ και Λάζιτς κατάφερε να μειώσει σε 43-40 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Ζαλγκίρις συνέχιζε να έχει τον έλεγχο και με τον Ντέιβις προηγήθηκε 47-40 στο 22’. Οι Σέρβοι πλησίασαν στο καλάθι, ωστόσο με τους Γιανκούνας και Καβαλιάουσκας, η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο +6 (51-45) στο 25’.

Σε εκείνο το σημείο, οι Μίλκο Μπιέλιτσα και Όγκνιεν Ντόρμπιτς ανέλαβαν δράση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 2-12  και προηγήθηκαν 53-57 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με δύο τρίποντο του Κέβιν Πάνγκος η Ζαλγκρίς πέρασε μπροστά (61-59), ενώ ο Γιανκούνας έστειλε τους πρωταθλητές Λιθουανίας στο +7 (69-62) στο 35’. Ο Άντιτς μείωσε σε 70-μείωσε σε 70-68, ωστόσο ο Ουλανόβας έφερε τη Ζαλγκίρς στο +6 (74-68) στο 37’.

Ο Πέρο Άντιτς «βγήκε μπροστά» και με 5 σερί πόντους του, ο Ερυθρός μείωσε σε 74-73 στο 39’. Ο Ουλανόβας έδωσε “ανάσα” (78-73), ωστόσο η τρίποντη “βόμβα” του Μπιέλιτσα έκανε το 78-76 15” πριν από το φινάλε.

Στην τελευταία επίθεση ο Ρότσεστι αστόχησε σε buzzer beater, με τη Ζαλγκίρις Κάουνας να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 43-40, 53-57, 78-76.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Πάνγκος 14, Τουπάν 2, Γιανκούνας 15, Μασιούλις, Μιλάκνις 3, Μίτσιτς 7, Αρλάουσκας, Γουάιτ 10, Καβαλιάουσκας 6, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 11

ΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ραντίτσεβιτς 3, Λάζιτς 5, Λαζάρεβιτς, Αντιτς 17, Ντόμπριτς 4, Φελντέιν 8, Γιάνκοβιτς 5, Ρότσεστι 10 (7 ασ.), Λεσόρ 6, Γιοβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 18.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …