Κεντρική Διεθνή “Ξύπνησε” στο τέλος η Ζαλγκίρις

“Ξύπνησε” στο τέλος η Ζαλγκίρις

zalgiris kaounas nevezis

Η Ζαλγκίρις Κάουνας τα βρήκε “σκούρα” για τρία δεκάλεπτα κόντρα στη Νεβέζις, αλλά με ένα ξέσπασμα της στο τέλος κατάφερε να κερδίσει με 77-66. Κορυφαίος για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ο Αρτούρας Μιλάκνις, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους έχοντας 5/6 τρίποντα.

Η Νεβέζις ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 4 πόντους (21-17). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο και ολοκλήρωσε το ημίχρονο μπροστά με 8 (38-32). Η Ζαλγκίρις αντέδρασε και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (50-43).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησε το γκάζι και με σερί 19-0 “καθάρισε” το ματς και πήρε τη νίκη (77-66). Ο Μιλάκνις ήταν ο πρωταγωνιστής για τους νικητές, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μάουρο Βέλιασιτς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 38-32, 53-53, 77-66