Κεντρική Διεθνή Βιτάουτας – Λιέτουβος Ρίτας 69-75

Βιτάουτας – Λιέτουβος Ρίτας 69-75

lietuvus vytautas

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του με την Λιέτουβους Ρίτας ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, αφού συνέβαλε και αυτός στο να φτάσει η ομάδα του στη νίκη με 75-69 απέναντι στην Βιτάουτας, για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Έλληνας φόργουορντ χρησιμοποιήθηκε για 7’18” και είχε 5 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο μέρος και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει το προβάδισμα, με την λήξη του ημιχρόνου να τις βρίσκει ισόπαλες στο 36-36. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι στο σκηνικό της αναμέτρησης, αφού το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με έναν πόντο (61-60). Στη τελευταία περίοδο η ομάδα του Μαυροκεφαλίδη ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα δέχθηκε μόλις 9 πόντους και έφτασε τελικά στην 4η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 36-36, 60-61, 69-75.