Κεντρική Διεθνή Βαλένθια – Ομπραντόριο 80-67

Βαλένθια – Ομπραντόριο 80-67

valencia obradorio

Η ατμόσφαιρα στην έδρα της Βαλένθια ήταν εορταστική, με τους γηπεδούχους να κρεμάνε το μπάνερ από την κατάκτηση του Supercopa και η Ομπραντόριο δεν φάνηκε ικανή να χαλάσει την γιορτή, αφού ηττήθηκε με 80-67, για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-19, όμως στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και το πρώτο μέρος έκλεισε στο 35-35. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς καμία να καταφέρει να πάρει το προβάδισμα, όμως στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με επιμέρους 23-13 έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκριν και Βαν Ρόσομ με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Πούστοβι και Τόμας με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-35, 57-54, 80-67.