Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Μάλαγα 91-53

Βαλένθια – Μάλαγα 91-53

rafa martinez valencia malaga

“Διαστημική” ήταν η Βαλένθια κόντρα στη Μάλαγα, καθώς τη “διέλυσε” με 91-53 για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι “νυχτερίδες” ήταν φανταστικές από την αρχή του αγώνα και έφτασαν στην εύκολη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους ήταν τραγική και ήταν σαν να μην ήταν στο παρκέ.

Η Βαλένθια ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και με τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς προηγήθηκε με 17-9. Οι “νυχτερίδες” δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και κατάφερε να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (23-9). Η Μάλαγα στην πρώτη περίοδο ήταν σαν να μην υπήρχε στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και πήραν “αέρα” 20 πόντων (31-11)!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Βαλένθια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δίποντο του Αμπάλντε προηγήθηκε με 25 πόντους (40-15). Οι “νυχτερίδες” ήταν πραγματικά “μαγικές” και στον αντίποδα η Μάλαγα ήταν τραγική στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 32 πόντους (57-25).

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο κατέβασαν ρυθμούς, αλλά η Μάλαγα δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά και να επιστρέψει στο σκορ. Η Βαλένθια κράταγε σταθερά τη διαφορά σε πολύ υψηλά νούμερα (73-42). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και η Πρωταθλήτρια Ισπανίας πήρε την εύκολη νίκη (91-53).

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 57-25, 73-42, 91-53

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Tόμας 9 (1), Πουέρτο 4, Αμπάλντε 18 (4), Φαν Ρόσομ 4, Ντούμπλιεβιτς 11 (2), Βιβές, Μαρτίνεθ 14 (4), Πλάις, Γκριν 19 (1), Ντόρνεκαμπ 5 (1), Χλίνασον 2.

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Οκούο 2, Μακάλουμ 8, Σολουάδε, Ντίαθ, Σαλίν 6 (2), Ντίεθ, Μιλοσάβγεβιτς 2, Σερμαντίνι 2, Βαζίνσκι 15 (3), Μπρουκς 4, Σουάρεθ 4, Μούσλι 4.

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…