Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Αναντολού Εφές 78-71

Βαλένθια – Αναντολού Εφές 78-71

erick green valencia efes

Με τον Έρικ Γκριν να πραγματοποιεί ακόμη μία “μαγική εμφάνιση, η Βαλένθια κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας την Αναντολού Εφές με 0-0 και να πάρει την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού σταμάτησε στους 24 πόντους, ενώ είχε ακόμη 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η Βαλένθια ξεκίνησε εξαιρετικά στην άμυνα, δέχτηκε μόλις 13 πόντους και στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 6 (19-13). Η Αναντολού Εφές “ξύπνησε” στη δεύτερη περίοδο και με επί μέρους 25-19 κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (38-38). Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι ισορροπίες άλλαξαν.

Η τουρκική ομάδα “κόλλησε” στην εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων και σημείωσαν μόλις 10 πόντους. Αντίθετα, η Βαλένθια είχε τις λύσεις στην επίθεση και “βομβάρδισε” το αντίπαλο καλάθι και προηγήθηκε με 66-48. Η Εφές προσπάθησε να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 7 (78-71).

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 38-38, 66-48, 78-71

Βαλένθια (Βιντορέτα): Τόμας, Αμπάλντε, Βαν Ρόσομ 3 (1), Ντούμπλιεβιτς 9, Βίβες 3 (1), Μαρτίνεθ, Πλάις 6, Σάστρε 15 (3), Γκριν 24 (3), Ντόορνεκαμπ 8 (2), Χλίνασον 2

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Ντόελμαν 7 (1), ΜακΚόλουμ 20 (1), Μπαλμπάι, Μότουμ 9 (1), Άνταμς 2, Στίματς 22, Μούριτς 11, Ντάνστον, Σίμον

Γκριμάου: «Είμαστε έτοιμοι για τον Ολυμπιακό»

Έτοιμος για τα ματς με τον Ολυμπιακό, δηλώνει ο Ρότζερ Γκριμάου. Συνέντευξη στην ισπανική …