Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 82-69

Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 82-69

real cska

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε εντός έδρας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 82-69 κι έκανε το 2/2 στη διοργάνωση, ενώ υποχρέωσε το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη στην πρώτη του ήττα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν για ακόμα μία φορά οι δύο πρωταθλητές Ευρώπης με την Εθνική Σλοβενίας, Λούκα Ντόντσιτς (14π., 7ριμπ.) και Άντονι Ράντολφ (16π.). Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Ουίλ Κλάιμπερν με 15 πόντους. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ επέστρεψε ως αντίπαλος στη Μαδρίτη, αλλά δεν κατάφερε να πληγώσει την πρώην του ομάδα, μένοντας στα… ρηχά (8π., 3 λάθη, καμία ασίστ!).

Να σημειωθεί ότι οι Μαδριλένοι δεν μπόρεσαν να γευτούν, όπως θα ήθελαν τη χαρά της νίκης, μιας και στο πρώτο ημίχρονο τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο ο Κούζμιτς, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο τραυματίστηκε στον ώμο ο Ράντολφ.

Οι Μαδριλένοι είχαν εξαρχής τον έλεγχο του αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με διψήφια διαφορά πόντων (45-33). Οι περισσότεροι παίκτες των φιλοξενούμενων ήταν μακριά από το καλό τους πρόσωπο, ωστόσο οι Ρώσοι κατάφεραν να πλησιάσουν στους 3 πόντους (56-53) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, χάρη στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία τους. Στην τελευταία περίοδο, ανέλαβε ο Φακούντο Καμπάτσο, ο οποίος με προσωπικούς επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (71-59 στο 34′), οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 45-33, 56-53, 82-69.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντλ 5 (1), Ράντολφ 16 (2), Φερνάντεθ 6 (2), Ντόντσιτς 14 (1), Ματσιούλις 6 (2), Ρέγιες 7, Καμπάτσο 9 (1), Αγιόν 4 ( 11 ριμπάουντ), Κάρολ 5 (1), Κούζμιτς, Τέιλορ 5 (1)
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 9, Φριτζόν 5 (1), Βέστερμαν 4, Αντόνοφ 1, Ροντρίγκεθ 8 (2), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 15 (1), Χίγκινς 11 (1), Κουρμπανόφ 5, Χάινς 8, Χάντερ 3.

Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 79-87 (vid)

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα Στις νίκες επέστρεψε η Μπαρτσελόνα μετά την ήττα …