Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας – Γ.Λ. Φάρος 91-80

Προμηθέας – Γ.Λ. Φάρος 91-80

faye

Ο Προμηθέας, μολονότι τα… χρειάσθηκε προς το τέλος, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Stoiximan.gr Basket League, επικρατώντας 91-80 του Γ.Λ. Φάρου στην Πάτρα. Οι Θεσσαλοί αντέδρασαν μετά το 70-47 (24’51”), πλησίασαν δις στο -6 (78-71, 81-75), εντούτοις, δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την ολική ανατροπή.

Οι Έβανς (20 πόντοι), Φαγιέ (19 πόντοι), Σαλούστρος (15 πόντοι) και Γκίκας (13 πόντοι, 10 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι των Πατρινών, που θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον Πανιώνιο την επόμενη αγωνιστική. Από την πλευρά των νεοφώτιστων, ξεχώρισαν οι Παπαντωνίου κι Ουέαρ, σκοράροντας 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έχει εξαιρετικά δύσκολο έργο στην τρίτη “στροφή” του πρωταθλήματος, καθότι θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στα πρώτα λεπτά, ωστόσο, το σκηνικό διαφοροποιήθηκε στη συνέχεια. Βλέπετε, ο Προμηθέας πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 10-2, μετέτρεψε το 18-15 (05’33”) σε 28-17 (07’51”), αποκτώντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά (+11).

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο +10 (31-21) το πρώτο δεκάλεπτο, όντες καταιγιστικοί στην επίθεση. Στον αντίποδα, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου είχε -όπως αποτυπώνεται (και) στο σκορ της εναρκτήριας περιόδου- ουκ ολίγα προβλήματα στα ανασταλτικά καθήκοντά της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά εξακολούθησε να έχει το μομέντουμ και τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Προμηθέα, μάλιστα, πραγματοποιώντας σερί 10-0 στα τελευταία λεπτά της περιόδου, μετέτρεψαν το 45-36 (15’46”) σε 55-36 (18’31”), βάζοντας “γερές βάσεις” ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι, που -παρεμπιπτόντως- ήταν εξαιρετικά εύστοχοι (14/17 διπ., 82% και 5/11 τριπ., 45%), έκλεισαν στο +18 (57-39) το ημίχρονο, με τον Φάρο να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει, τόσο αμυντικά (κατά μείζονα λόγο) όσο κι επιθετικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αναμέτρηση κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος. Βλέπετε, ο Προμηθέας εξακολούθησε να διατηρεί ασφαλείς διαφορές (62-42, 70-47), εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” σερί 14-3 στα τελευταία πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου και κατάφεραν να… ρίξουν -έστω και λίγο- τη διαφορά (73-61, 30’).

Στο τέταρτο και καθοριστικότερο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλοί “κατέβασαν” -έπειτα από πολύ μεγάλο διάστημα- τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο (78-71, 33’12”) μετά το εύστοχο περιφερειακό σουτ του Ουέαρ. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου επιχείρησε να πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή, ωστόσο, οι γηπεδούχοι επέδειξαν ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στη Stoiximan.gr Basket League.

Διαιτητές: Ψαριανός – Θεονάς – Λόρτος.
Τα δεκάλεπτα: 31-21, 57-39, 73-61, 91-80.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 12 (1), Τουτζιαράκης 4, Έβανς 20, Σκούφης, Γκίκας 13 (3), Γερομιχαλός, Φαγιέ 19 (2), Ρέλεφορντ, Δημάκος 5 (1), Σαλούστρος 15 (3), Σανδραμάνης, Μιλόσεβιτς 3 (1).
Γ.Λ. ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 17 (3), Ντρέιπερ, Παπαμακάριος 5 (1), Μουράτος 6, Μαραγκός 7, Διαμαντάκος 7, Σάφτενααρ 6, Βαβάτσικος 7, Σπυρόπουλος, Παπαντωνίου 19 (2), Φορμπς 6.

*Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Μουρθία – Μάλαγα 74-80

Στο Final Four του BCL πέρασε η Μάλαγα. Η Ουνικάχα Μάλαγα  πήρε την νίκη στο πρώτο Ισπανικ…