Κεντρική Basket League Αγώνες Πανιώνιος – Προμηθέας 80-87

Πανιώνιος – Προμηθέας 80-87

prom

Ο Προμηθέας έκαμψε την αντίσταση του Πανιωνίου Βίκος Cola (80-87) στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Οι Πατρινοί συνέχισαν το αήττητό τους, ενώ οι “κυανέρυθροι”, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Ζιάγκου στον πάγκο της ομάδας, εξακολουθούν να αγνοούν τη χαρά της νίκης.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν εξαιρετικά ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και, παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, οι οποίοι πλησίασαν δις στο -2 (72-74, 75-77), έφθασε στην τελική επικράτηση, σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Ο Σταύρος Τουτζιαράκης αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” των φιλοξενούμενων, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του, δε, αποτέλεσε ο αρχηγός της ομάδας, Νίκος Γκίκας, ο οποίος μέτρησε 17 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Από την πλευρά του Πανιωνίου, ξεχώρισε ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς, που είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά φευ.

Η αναμέτρηση, μεταξύ του Πανιωνίου και του Προμηθέα, των οποίων οι δρόμοι διασταυρώθηκαν για πρώτη φορά, ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένη στο πρώτο δεκάλεπτο. Βλέπετε, η ομάδα του Μάκη Γιατρά, μολονότι διατηρούσε ισχνές διαφορές (6-10, 8-12, 14-18), δεν μπορούσε να… ξεφύγει στο σκορ, ολοκληρώνοντας στο +3 (17-20) την εναρκτήρια περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί, παρουσιάζοντας ωριμότητα στο παιχνίδι τους, “έτρεξαν” σερί 2-11 και μετέτρεψαν το 19-20 (10’39”) σε 21-31 (13’13”). Οι “κυανέρυθροι”, όμως, “απάντησαν” με δικό τους σερί 10-4 και μείωσαν σε 31-35 (15’57”).

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, παρά την αντίδραση του “Ιστορικού”, εξακολούθησαν να ελέγχουν το παιχνίδι και να συντηρούν μικρές διαφορές, κλείνοντας στο +5 (37-42) το ημίχρονο. Στο μεταξύ, ο Τουτζιαράκης ήταν καταλυτικός στο πρώτο 20λεπτο, σημειώνοντας 12 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν το μομέντουμ και προηγήθηκαν 55-66 στο 30′, εντούτοις, ο Πανιώνιος δεν ήταν διατεθειμένος να… πετάξει “λευκή πετσέτα”. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν δυναμικά στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 14-4, “ψαλίδισαν” τη διαφορά και μετέτρεψαν το 58-70 (31’39”) σε 72-74 (35’16”).

Κατόπιν, ο Σαλούστρος έδωσε “ανάσα” στον Προμηθέα, καθότι ευστόχησε σε περιφερειακό σουτ, κάνοντας το 72-77, ωστόσο, ο Χέντερσον “απάντησε” με τον ίδιο τρόπο, μειώνοντας εκ νέου στο… καλάθι (75-77). Οι Μιλόσεβιτς και Φαγιέ ήταν εξαιρετικά ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, δίνοντας ισχνό προβάδισμα 6 πόντων (75-81, 37’53”) στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι “κλείδωσαν” ουσιαστική τη νίκη με το τρίποντο του αρχηγού τους, Νίκου Γκίκα (75-84, 38’23”).

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Μαγκλογιάννης – Καλδίρης.
Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 55-66, 80-87.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Ζιάγκος): Δημακόπουλος, Μίχαλος 9, Σακελλαρίου 13 (3), Μολφέτας, Καμπερίδης, Χέντερσον 9 (1), Τσούπκοβιτς 15 (2), Γούντσον 7 (1), Σαρικόπουλος 5, Στέιντλ 3 (1), Γουντς 10, Νταλό 9 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 8, Τουτζιαράκης 18 (2), Γκίκας 17 (3), Φαγιέ 11 (1), Γερομιχαλός 2, Σαλούστρος 5 (1), Έβανς 12, Σκούφης, Δημακός, Γκάτζιος, Μιλόσεβιτς 14 (1), Χολ.

*Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.