Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μπάμπεργκ 93-83

Παναθηναϊκός – Μπάμπεργκ 93-83

pao baberg

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε εντός έδρας της Μπάμπεργκ με 93-83, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Νικ Καλάθης (23π. 4ριμπ., 5ασ., 1κλ), ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κρις Σίνγκλετον (15π., 10ριμπ.), ο οποίος επέστρεψε στα δικά του στάνταρ απόδοσης.. Στα θετικά, η παρουσία των Ίαν Βουγιούκα (11π.) και Λούκας Λεκαβίτσιους (11π.), οι οποίοι πρόσφεραν σημαντικές λύσεις στο “τριφύλλι”

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα του Παναθηναϊκού με την Μπάμπεργκ. Ο Νικ Καλάθης πραγματοποίησε μία διαστημική περίοδο, κάνοντας το πάντα στο παρκέ. Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ είχε 14 πόντους με 2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 1/2 βολές, δύο ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 20 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Η υπόλοιπη ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ σημείωσε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε τους “πράσινους” μπροστά στο σκορ με 7 πόντους (22-15).

Οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν 24-23, με τους Νίκολιτς και Στάιγκερ να ψαλιδίζουν τη διαφορά με σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75. Ο Λεκαβίτσιους πέρασε στο παρκέ για να ξεκουράσει τον Νικ Καλάθη κι ήταν θετικός, βοηθώντας στη δημιουργία αλλά και στο σκοράρισμα. Θετικός, όμως, ήταν και ο Ζακ Όγκαστ, ο οποίος με 4 σερί πόντους “έγραψε” το 31-25 στο 16′. Ο Ραντόσεβιτς προσπάθησε να κρατήσει την Μπάμπεργκ κοντά στο σκορ με σουτ από μέση απόσταση, αλλά ο Ρίβερς με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου έστειλε τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με διαφορά 8 πόντων (43-35).

Οι Σίνγκλετον και Βουγιούκας μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο και με προσωπικούς πόντους ανέβασαν τη διαφορά στους 13 πόντους (52-39) στο 22′. Ακολούθησαν πέντε αναπάντητοι πόντοι του Παναθηναϊκού, οι οποίοι έστειλαν τη διαφορά στο +18 (57-39 στο 23′). Οι Γερμανοί προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα (63-51), αλλά δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Ο Σίνγκλετον  πέτυχε 6 σερί πόντους και διαμόρφωσε το 69-56 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Τσάβι Πασκουάλ εμπιστεύτηκε την οργάνωση της ομάδας του στον Λούκα Λεκαβίτσιους, ο οποίος τον έβγαλε ασπροπρόσωπο. Με καλάθι του Λιθουανού γκαρντ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15 πόντους (78-63) στο 34′, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη. Στα τελευταία λεπτά, η Μπάμπεργκ δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική, με τους “πράσινους” να φτάνουν χωρίς άγχος στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-35, 69-56, 93-83.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρίβερς 6 (1), Παππάς 8, Ντένμον 3 (1), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 11, Λεκαβίτσιους 10 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ 4, Λοτζέσκι, Καλάθης 23 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ).
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 8 (1), Χίκμαν 19 (4), Ζήσης 2, Νίκολιτς 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Στάιγκερ 6 (2), Μίτροβιτς, Λο 5 (1), Ολίντε 2, Ράμπιτ 6, Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 19 (8/10 δίποντα), Τέιλορ 6.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…