Κεντρική Διεθνή Ο Πρίφτης νίκησε τον Γιάνκοβιτς

Ο Πρίφτης νίκησε τον Γιάνκοβιτς

andora uniks

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Eurocup η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη, αφού επικράτησε (68-76) εκτός έδρας της Ανδόρα του Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (16-18), η ομάδα του Έλληνα τεχνικού πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και προηγήθηκε 35-41 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι “έχτισαν” διψήφιες διαφορές, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να απειλήσουν.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Καζάν να διατηρεί τον έλεγχο και να φτάνει στο ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζαμάρ Σμιθ με 15 πόντους, ενώ ο Κίνο Κολόμ ακολούθησε με 13.

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γιάκα Μπλάζιτς και Ντάβιντ Γέλινεκ με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ σε “ρηχά νερά” έμεινε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο οποίος είχε 4 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 20′.