Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μάλαγα – Φενέρμπαχτσε 68-67

Μάλαγα – Φενέρμπαχτσε 68-67

malaga fener

“Βόμβα” από τη Μάλαγα, η οποία επικράτησε με 68-67 της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Φενέρμπαχτσε. Μοιραίος για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ο Κώστας Σλούκας, με τον Έλληνα γκαρντ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Με ήττα ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου της η Φενέρμπαχτσε. Οι Τούρκοι, παρότι είχαν διαφορές 10 πόντων, δεν κατάφεραν να τις διατηρήσουν μέχρι το φινάλε.Ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως, να μην καταφέρνει να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Έλληνας γκαρντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 λάθη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκεόργκι Σερμαντίνι με 12 πόντους, ενώ ο Ντέγιαν Μούσλι ακολούθησε με 9.

Η Μαλάγα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, και με τον Σερμαντίνι να τελειώνει τις φάσεις προηγήθηκε 6-0 στο 2’. Οι ψηλοί της Φενέρ, Βέσελι και Τόμπσον έδωσαν σκορ, με την τουρκική ομάδα να ισοφαρίζει 8-8 στο 5’.

Ο Ουαναμέικερ με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (8-11) στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τον Νταντόμε προηγήθηκαν 8-13 στο 7’.Η Μάλαγα δεν άφησε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να ξεφύγει στο σκορ, και με τρίποντο του Σαλίν ισοφάρισε σε 20-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Σλούκα και Γκούντουριτς να σκοράρουν, η Φενέρ έτρεξε ένα σερί 9-0, ξεφεύγοντας με 20-29 στο 14′. Οι πρωταθλητές Ευρώπης με τρίποντο του Νάναλι προηγήθηκαν 24-34.

Η Μάλαγα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, μειώνοντας σε 36-41 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Χουάν Πλάθα ξεκίνησε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, πλησιάζοντας στο καλάθι (43-45).

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αντέδρασαν, ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι στους 10 (47-57), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 50-57. Οι γηπεδούχοι με το «μαχαίρι στο λαιμό» στην τελευταία περίοδο, και με σερί 10-0 προηγήθηκαν 60-57 στο 33’. Η Φενέρ μείωσε σε 62-60, ωστόσο οι Ανδαλουσιάνοι βρήκαν επιθετικά λύσεις και με καλάθι του Μιλοσάβλιεβιτς, προηγήθηκαν 68-60 στο 38′.

Η Φενέρ βρήκε μεγάλα σουτ από τους Σλούκα και Ντατόμε, μειώνοντας σε 68-67 33″ πριν από το φινάλε. Ο  Νέντοβιτς αστόχησε σε τρίποντο, ωστόσο ο Κώστας Σλούκας δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, με τη Μάλαγα να πραγματοποιεί την έκπληξη της αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-41, 50-57, 68-67.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 6 (3/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές), Ντίαθ, Σαλίν 4 (1/6 τρίποντα), Μιλοσάβλιεβιτς 8 (1), Νέντοβιτς 8 (4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Σερμαντίνι 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές σε 15 λεπτά), Βαστζίνσκι 8 (2), Μπρουκς 5 (1), Όγκουστιν 6, Σουάρεθ 2, Μούσλι 9

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 6, Μέλι, Μαχμούτογλου, Γουαναμέικερ 6 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σλούκας 15 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νάναλι 5 (1), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 12 (8 ριμπάουντ), Γκιουλέρ 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 13 (2)