Κεντρική Basket League Αγώνες Κόροιβος – Πανιώνιος 68-67

Κόροιβος – Πανιώνιος 68-67

koroivos

Ο Κόροιβος, ύστερα από μία εξαιρετικά ανταγωνιστική αναμέτρηση, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Πανιωνίου Βίκος Cola (68-67) στο ΔΚΓ Ήλιδας, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Ο “Ιστορικός” θα μπορούσε να πετύχει το “διπλό”, εντούτοις, ο Στέιντλ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Οι Κουίντον ΝτεΚόσεϊ (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) και Σακίλ Χάινς (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι παίκτες των γηπεδούχων, οι οποίοι πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Στην αντίπερα όχθη, ο Βαγγέλης Σακελλαρίου αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” του “Ιστορικού”, έχοντας 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ισάριθμα κλεψίματα και 3 λάθη σε περίπου 36 λεπτά συμμετοχής.

Παραμένει χωρίς νίκη ο Πανιώνιος, που -πάντως- έχει βελτιώσει αισθητά την εικόνα του επί ημερών Βαγγέλη Ζιάγκου.

Ο Πανιώνιος, μολονότι αγωνίσθηκε με δύο σημαντικές απουσίες, αυτές των Έιβερι Γούντσον (διάστρεμμα α’ βαθμού) και Μπορίς Νταλό (ρήξη εξωθυλακοσυνδεσμικού συστήματος του δεξιού ποδιού), παρουσιάσθηκε εξαιρετικά βελτιωμένος σε σχέση με τις τρεις πρώτες “στροφές” του πρωταθλήματος.

Μπορεί ο Κόροιβος να προηγήθηκε 20-17 στο 10’, εντούτοις, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου διατηρούσε ισχνές διαφορές καθ’ όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου (22-27, 30-35) κι έκλεισε στο +2 (38-40) το ημίχρονο.

Οι “κυανέρυθροι” μπήκαν με την ίδια συγκέντρωση στο παρκέ (και) στο τρίτο δεκάλεπτο και, μάλιστα, κατάφεραν να περιορίσουν παραγωγικά την ομάδα της Ήλιδας. Για του λόγου το αληθές, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 42-51 (26’28”), έχοντας δεχθεί μόλις 4 πόντους σε 6’28”.

Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν, πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 13-0 στα τελευταία 3’32” της τρίτης περιόδου και προηγήθηκαν 55-51 στο 30’.

Απόλυτη ισορροπία στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος, παίζοντας άμυνα ζώνης, εξακολουθούσε να δημιουργεί “άλυτους γρίφους” στην επιθετική λειτουργία του Κοροίβου. Το παιχνίδι ήταν “κλειστό“, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να είναι στο +3 (59-56) στα 3’48” πριν από την ολοκλήρωση του ματς.

Ακολούθως, υπήρξε ένα ρεσιτάλ τριπόντων. Βλέπετε, οι Σκουλίδας και Ρούντρι, με διαδοχικά εύστοχα σουτ από τα 6.75, έδωσαν “ανάσα” 6 πόντων (65-59, 37’05”) στον Κόροιβο, με τον “Ιστορικό” να μειώνει στο ενδιάμεσο (62-59) με τον ίδιο τρόπο δια χειρός Στέιντλ. Στη συνέχεια, ο Σπυριδωνίδης, όντας εξαιρετικά ψύχραιμος από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”, έκανε το 67-60 (38’13”).

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν ήταν διατεθειμένοι να παρατήσουν το παιχνίδι, ο Σακελλαρίου πέτυχε 5 σερί πόντους κι ο Πανιώνιος πλησίασε στο -2 (67-65, 38’59”). Οι “κυανέρυθροι”, μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το “διπλό”, ωστόσο, ο Στέιντλ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Διαιτητές: Σώμος – Τσώνος – Γεωργιάδης.
Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-40, 55-51, 68-67.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατζίδης 2, Ρούντρι 8 (2), ΝτεΚόσεϊ 17 (2), Πόσλεϊ 5 (1), Αντωνάκης 1, Σκουλίδας 3 (1), Σπυριδωνίδης 6 (1), Χάινς 16 (1), Ντίκερσον 2, Μπεκρής.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 18 (2), Μίχαλος 10 (2), Μολφέτας 2, Γουντς, Στέιντλ 3 (1), Δημακόπουλος, Καρακεχαγιάς, Ραλλάτος 2, Σαρικόπουλος 13, Καμπερίδης 4 (1), Τσούπκοβιτς 4, Χέντερσον 11 (1).

*Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.