Κεντρική Basket League Αγώνες Κόροιβος – Κολοσσός 79-76

Κόροιβος – Κολοσσός 79-76

koroivos

Με τρίποντο του Πόσλεϊ ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε του αγώνα, ο Κόροιβος επικράτησε εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 79-76 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Basket League. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έκανε το 2/2 στην Αμαλιάδα, υποχρεώνοντας τους Ροδίτες στην πρώτη τους ήττα. Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη, πάντως, είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Χάρις αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, με τον Αμερικανό να διαμαρτύρεται για φάουλ πάνω στην προσπάθεια του να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Μάρκους Πόσλεϊ, πέρα από το καθοριστικό τρίποντο που πέτυχε, ήταν το “Α” και το “Ω” του Κοροίβου, μετρώντας 26 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ντεκόζι, ο οποίος είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Γκρίφιν (17π., 4ριμπ., 7ασ.), Τζόουνς (17π., 10ριμπ.) και Μπρέι (19π., 3ριμπ., 3ασ.).

Ο Κόροιβος μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και με τον Ντεκόζι να τραβάει το κουπί στο σκοράρισμα, προηγήθηκε από νωρίς με διψήφια διαφορά (20-10 στο 8′). Ο Κολοσσός, μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό, μάζεψε σιγά σιγά τη διαφορά (22-14 στο 10′) κι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (22-22 στο 12′). Οι γηπεδούχοι, όμως, πάτησαν εκ νέου το γκάζι, παίρνοντας σκορ αποκλειστικά από τους Αμερικανούς , και ξέφυγαν με 43-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου προηγήθηκε με 10 πόντους (46-36) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Κολοσσός, με σερί 6-0, μείωσε σε 46-42 στο 24′. Οι Ροδίτες πλησίασαν και στο καλάθι (49-47 στο 27′), ωστόσο με τον Πόσλεϊ οδηγό, ο Κόροιβος έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 57-52.

Με σερί 6-0, ο Κολοσσός πήρε το προβάδισμα (57-58) στο 32′, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος. Με το σκορ στο 74-76 40” πριν το φινάλε, ο Πόσλεϊ πέτυχε 5 σερί πόντους και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη. Αρχικά, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (76-76 με 2/2 βολές) και μετά το άστοχο τρίποντο του Γεωργαλλή, “σκότωσε” τον Κολοσσό με τρίποντο, διαμορφώνοντας το τελικό 79-76, μιας κι ο Χάρις αστόχησε στο τελευταίο σουτ τριών πόντων (του έγινε φάουλ, αλλά δεν δόθηκε από τους διαιτητές).

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-35, 57-52, 79-76.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 7, Μιλεντίγιεβιτς 2, Σαχπατζίδης 8, Ράουντρι 6 (1), Ντεκόζι 18 (1), Πόσλι 26 (4), Αντωνάκης 2, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης, Χάινς 10 (1), Ντίκερσον
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 17 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρις 5 (1), Τζόουνς 17 (5/7 δίποντα, 7/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Σχίζας 2, Μπρέι 19 (4), Πρόστραν 10 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Γεωργαλής, Σταμάτης 1, Παπαδάκης, Ράιτ 5.

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 91-95 (vid)

Η Φενέρ του Σάρας έβαλε… φωτιά στη σειρά με Καλάθη οδηγό Έπειτα από ένα συγκλονιστικ…