Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – ΑΕΚ 82-78

Κολοσσός – ΑΕΚ 82-78

1782277

Ο Κολοσσός H Hotels πέτυχε σπουδαία νίκη στο Βενετόκλειο, καθότι επικράτησε 82-78 της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Οι Ροδίτες, έτσι, πέτυχαν την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα, με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να είναι… ασταμάτητος, μετρώντας 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, ισάριθμα κλεψίματα και 3 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του, δε, αποτέλεσε ο Κιθ Ράιτ, ο οποίος είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Σε ό,τι αφορά την προβληματική ΑΕΚ, που γνώρισε τη δεύτερη ήττα της, ξεχώρισαν οι Μάικ Γκριν (18 πόντοι) και Κέλσι Μπάρλοου (17 πόντοι), που αγωνίσθηκε για 40 λεπτά! Η “Ένωση” καλείται να ανασυνταχθεί, καθότι ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με τη Ρόσα Ράντομ (01/11, 19:30), για την τέταρτη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε νωθρά -όπως συνηθίζει τη φετινή σεζόν- στην αναμέτρηση, με τον Κολοσσό να προηγείται 10-4 (03’27”). Η ομάδα του Θανάση Παπαχατζή (σ.σ. πρώτος προπονητής, για την “Ένωση”, στον σημερινό αγώνα, καθότι ο Σωτήρης Μανωλόπουλος δεν ταξίδεψε στη Ρόδο, ένεκα της χειρουργικής επέμβασης, στην οποία υποβλήθηκε στη σπονδυλική στήλη την περασμένη Τετάρτη), ωστόσο, με εύστοχα περιφερειακά σουτ των Μπάρλοου και Γκριν μείωσε σε 11-10 (04’26”).

Κατόπιν, το παιχνίδι ήταν σε απόλυτη ισορροπία (13-13, 17-17, 19-19), με τους γηπεδούχους να “τρέχουν” μικρό σερί 4-0 στο τελευταίο λεπτό της εναρκτήριας περιόδου και να προηγούνται 23-19 στο 10’.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 0-10 και μετέτρεψαν το 28-22 (11’34”) σε 28-32 (15’51”), εντούτοις, δεν κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να ισορροπεί εκ νέου την αναμέτρηση. Οι “κιτρινόμαυροι” έκλεισαν στο +1 (43-44) το ημίχρονο, έχοντας εξαιρετικό ποσοστό από την περιφέρεια (7/9 τρίποντα, 77%, 20’), ενώ υστερούσαν στον τομέα των ριμπάουντ (10/18, 20′).

Αξιοσημείωτο, δε, είναι το γεγονός πως η ΑΕΚ δεν είχε κανένα (!) επιθετικό ριμπάουντ στο 20’, με τους Ροδίτες -από την πλευρά τους- να σημειώνουν τους 20 από τους 43 πόντους τους στο “ζωγραφιστό”.

Στην τρίτη περίοδο, τα δεδομένα του αγώνα διαφοροποιήθηκαν άρδην. Βλέπετε, ο Κολοσσός “έτρεξε” σερί 15-2 κι “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +12 (58-46, 25’29”). Η ΑΕΚ έδειχνε κι ήταν απόλυτα “βραχυκυκλωμένη” και στις δύο πλευρές του παρκέ. Χαρακτηριστικό, άλλωστε, είναι το γεγονός πως η “Ένωση” σκόραρε μόνο 2 πόντους (δια χειρός Γκριν) σε 5’29” στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 65-57 στο 30’, με το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 22-13, κάτι που πιστοποιεί την ιδιαίτερα προβληματική εικόνα των “κιτρινόμαυρων” σε τούτο το διάστημα.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου κι έφθασε στην τελική επικράτηση, καθότι η ΑΕΚ ουδέποτε κατάφερε να αντιστρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Διαιτητές: Μάνος – Σταματόπουλος – Αναστόπουλος Αντ..
Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-44, 65-57, 82-78.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 22, Χάρις 11 (3), Τζόουνς 4, Σχίζας 8 (1), Μπρέι 4, Πρόστραν 13 (1), Γεωργαλλής 1, Σταμάτης 4, Παπαδάκης, Ράιτ 15, Μπιλλής, Αγγελάκος.
ΑΕΚ (Παπαχατζής): Ελόνου 10, Τζέιμς 2, Γκριν 18 (2), Χάρις 6 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 9 (3), Τσαλμπούρης, Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 17 (5), Μωραΐτης, Μαυροειδής 11, Σι.

*Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.