Κεντρική NBA Κάζινς και Ντέιβις “σάρωσαν” τους Καβαλίερς! (vids)

Κάζινς και Ντέιβις “σάρωσαν” τους Καβαλίερς! (vids)

demarcus cousins pelicans 1

Οι συνεχείς αστάθειες και η μετριότητα στην απόδοση των Κλίβελαντ Καβαλίερς συνεχίζονται. Οι φιναλίστ του NBA υπέστησαν την 3η ήττα τους στα τελευταία 4 ματς, με τους Νιου Όρλεανς Πέλικανς να κάνουν “πάρτι”, επικρατώντας με το ευρύ 123-101.

Το κορυφαίο δίδυμο ψηλών στο NBA έκανε και πάλι το “θαύμα” του, με τον ΝτεΜάρκους Κάζινς και τον Άντονι Ντέιβις να δείχνουν ότι βρίσκουν σιγά-σιγά την απαιτούμενη χημεία και τους αυτοματισμούς, ώστε να οδηγήσουν την ομάδα στα “πατώματα” των πλέι-οφ.

Ο “Boogie” πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 11/20 σουτ και μόλις 1 λάθος! Η αδύναμη άμυνα των Καβς, τόσο στο τρανζίσιον, όσο και στο μισό γήπεδο αλλά και η σαφής υπεροχή του απέναντι στους αντίπαλους ψηλούς τον καθιστούσαν ανίκητο, σκοράροντας με δυναμικά drives, δίχως να παραλείψει τα περίφημα pop-outs στη γραμμή του τριπόντου.

Ο Κάζινς συνέβαλλε τα μέγιστα και στον τομέα της δημιουργίας, βλέποντας πάντα τους παίκτες που έκοβαν προς το καλάθι ενώ έπαιξε και το high-low με τον Ντέιβις σε κάποιες περιστάσεις. Επίσης, εκμεταλλεύτηκε άριστα τα μις-ματς, με την αναποτελεσματική τακτική αλλαγής μαρκαρισμάτων των Καβς να τον βοηθάει ιδιαίτερα.

Από την άλλη, ο Ντέιβις σταμάτησε στους 30 πόντους με 11/22 σουτ, μαζεύοντας 14 ριμπάουντ και μοιράζοντας 3 τάπες. Η φινέτσα και η χάρη στο παιχνίδι του “Brow” συνδυάστηκαν αρμονικά με τη “σκληράδα” και τη δυναμική του Κάζινς, δίχως η άμυνα του Κλίβελαντ να μπορεί να ανταποκριθεί.

Τα highlights των Κάζινς και Ντέιβις

Αυτή τη φορά, όμως, οι Πέλικανς είχαν κι έτερους πρωταγωνιστές, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να σκοράρει 29 πόντους με 12/17 σουτ! Με απανωτές διεισδύσεις και 4/6 τρίποντα, ο πλέι-μέικερ των γηπεδούχων τα πήγε περίφημα μέσα από την πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και των σχημάτων με τα 3 γκαρντ, τα οποία δείχνουν να δουλεύουν εξαιρετικά.

Επίσης, αξίζει να αναφερθεί ότι ο Ίτουαν Μουρ σταμάτησε στους 24 πόντους με 4/6 τρίποντα, ο Τζαμίρ Νέλσον μοίρασε 6 ασίστ ενώ ο Τζος Σμιθ αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε ματς NBA έπειτα από 1.5 χρόνο!

Τα καλά μαντάτα φάνηκαν εξαρχής για τους Πέλικανς, καθώς προηγήθηκαν με 35-22 στην 1η περίοδο, σκοράροντας συνεχώς. Οι αυξομειώσεις της διαφοράς κατά τη 2η περίοδο δεν επηρέασαν την κυριαρχία τους στο ημίχρονο (65-52) αλλά οι Καβς έκαναν το δικό τους ντεμαράζ στην 3η περίοδο, με σερί 21-7. Το τελευταίο δωδεκάλεπτο, όμως, αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο.

Ο Κέβιν Λοβ ήταν “όαση” για τους Καβαλίερς, με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ αποτέλεσε τη μόνη σταθερή απειλή από τη γραμμή του τριπόντου (5/6). Ο ΛεΜπρόν έμεινε στα “ρηχά” (18 πόντοι, 8 ασίστ), με μόλις 11 εκτελεσμένα σουτ αλλά το πρόβλημα της ομάδας ήταν και πάλι τα αμυντικά rotation, με τους παίκτες, όμως, να μην πανικοβάλλονται από τα πρόσφατα αποτελέσματα, όπως έσπευσαν να δηλώσουν μετά το τέλος του ματς.

Αναλυτικά τα highlights του αγώνα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (28/10)

• Κλίβελαντ Καβαλίερς – Νιου Όρλεανς Πέλικανς 101-123 (Λοβ 26 [11 ριμπάουντ], Τζέιμς 18, Γουέιντ 15 / Ντέιβις 30 [14 ριμπάουντ], Κάζινς 29 [12 ριμπάουντ, 10 ασίστ], Χόλιντεϊ 29, Μουρ 24])
  • Μπόστον Σέλτικς – Μαϊάμι Χιτ 96-90 (Έρβινγκ 24, Τέιτουμ 20, Σμαρτ 16 / Ντράγκιτς 22, Ρίτσαρντσον 16, Τζόνσον 16)
  • Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Σικάγο Μπουλς 101-69 (Άντονι 21, Τζορτζ 20, Γουέστμπρουκ 12 [13 ριμπάουντ, 13 ασίστ] / Μάρκανεν 15, Γκραντ 11)
  • Χιούστον Ρόκετς – Μέμφις Γκρίζλις 89-103 (Άντερσον 22, Χάρντεν 20, Καπέλα 12 [12 ριμπάουντ] / Πάρσονς 24, Τσάλμερς 15)
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Ντάλας Μάβερικς 112-110  (Εμπίιντ 23, Σίμονς 23 [7 ριμπάουντ, 8 ασίστ], ΜακΚόνελ 15 / Μπαρνς 25, Μάθιους 19, Φέρελ 17)
  • Λος Άντζελες Λέικερς – Γιούτα Τζαζ 81-96 (Ίνγκραμ 16, Κλάρκσον 15 / Μίτσελ 22, Ρούμπιο 21, Φέιβορς 14 [10 ριμπάουντ])
  • Φοίνιξ Σανς – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 107-114 (Μπούκερ 34, Γουόρεν 12, Λεν 12 / Λίλαρντ 25, ΜακΚόλουμ 23, Νέρκιτς 17)
  • Ντιτροίτ Πίστονς – Λος Άντζελες Κλίπερς 95-87 (Τζάκσον 15, Ντράμοντ 15 [15 ριμπάουντ] / Ρίβερς 20, Γκρίφιν 19 [11 ριμπάουντ])

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Αλλαγή ώρας στον 5ο τελικό

Στις 13:30 αντί για τις 15:00 θα διεξαχθεί την Κυριακή, ο 5ος τελικός ανάμεσα σε Ολυμπιακό…