Κεντρική NBA Η πιο βαριά ήττα στην ιστορία των Σανς! (vid)

Η πιο βαριά ήττα στην ιστορία των Σανς! (vid)

phoenix suns mike james

Σε ένα ματς που δεν επιδέχεται κριτικής, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς “κομμάτιασαν” τους Φοίνιξ Σανς με 124-76, με την ήττα αυτή να αποτελεί μελανό σημείο στην πλούσια ιστορία της ομάδας από την Αριζόνα.

Συγκεκριμένα, πρόκειται για τη βαρύτερη ήττα στην ιστορία της ομάδας (-48), “σπάζοντας” το “ρεκόρ” που κρατούσε από το 1998 (-44, 151-107 από τους Σιάτλ Σόνικς). Είναι κατανοητό ότι το Φοίνιξ βρίσκεται σε φάση ανοικοδόμησης, με πληθώρα νεαρών ταλέντων να στελεχώνουν το ρόστερ αλλά ουδείς ανέμενε ότι ο “πέλεκυς” θα είναι τόσο βαρύς με το καλημέρα.

Επίσης, πρόκειται για τη χειρότερη ήττα που υπέστη ποτέ ομάδα στο εναρκτήριο παιχνίδι της στη σεζόν, σύμφωνα με το ESPN! Το ρεκόρ διατηρούνταν από το 1987, όταν οι Λος Άντζελες Κλίπερς είχαν ηττηθεί από τους Ντένβερ Νάγκετς με 139-93 (-46).

Το αξιοσημείωτο είναι ότι οι Σανς προηγήθηκαν με 9-2 στο ξεκίνημα αλλά ο κατήφορος στη συνέχεια δεν είχε προηγούμενο. Η πρώτη περίοδος έληξε με 21-29 ενώ, στο ημίχρονο, οι Μπλέιζερς είχαν ήδη ξεφύγει με +25 (35-60). Η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 58 πόντους (60-118) προτού το Φοίνιξ μειώσει στο φινάλε.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πέτυχε 27 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής, με τον Πατ Κόναγκτον να έρχεται από τον πάγκο, προσθέτοντας άλλους 20.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού πέτυχε 12 πόντους σε 10 λεπτά συμμετοχής, όντας ένας εκ των 4 διψήφιων σκόρερ του Φοίνιξ.

Με ηγέτη Μπατούμ στα playoffs οι Σίξερς

Ανησυχία για Μπάτλερ στους Χιτ τραυματίστηκε στο ματς με τους Σίξερς. Οι Φιλαδέλφεια Σίξερ…