Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-84

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-84

erithros asteras maccabi tel aviv

Σε μία αναμέτρηση για γερά νεύρα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και στο τέλος το καλάθι του Ρότσεστι χάρισε τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα με 87-84 απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση χωρίς κάποιος να μπορέσει να πάρει το προβάδισμα μέχρι το 7′, όπου οι Μπόλντεν και Τόμας σκόραραν 6 σερί πόντους και έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 16-10. Οι δύο παίκτες πήραν πρωταγωνιστικό ρόλο στο σκοράρισμα και ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (24-17), ενώ ο Φελντέιν έκανε το 24-19, για το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Σπάχια διατηρούσαν το προβάδισμα τους, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Ο Ρολ έκανε το 37-31, όμως οι “ερυθρόλευκοι” με δύο τρίποντα μείωσαν άμεσα σε 37-36, στο 16′. Οι Ισραηλινοί με τους Τόμας και Κέιν ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 49-39, που ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους στα ίδια επίπεδα, με το καλάθι του Τζάκσον που έκανε το 54-47, στο 23′. Οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα αντέδρασαν και με σερί 8-2, μείωσαν σε 56-55 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση και την υπόθεση νίκη. Ο Μπιέλιτσα με 5 συνεχόμενους πόντους ανέτρεψε το σκορ και έφερε την ομάδα του να προηγείται με 62-61, που ήταν το σκορ για την τρίτη περίοδο.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασαν μέχρι το 35′ για να καταφέρει κάποια να πάρει έστω και ένα μικρό προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα αυτό πήραν οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με 74-71, χάρη σε καλάθι του Τάιους, όμως ο Φελντέιν απάντησε άμεσα για το 74-74. Το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 84-84, στο 39′. Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν 3 αναπάντητους πόντους και έφτασαν στο 87-84 που τους χάρισε τη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ρότσεστι και Φελντέιν με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Τόμας και Τζάκσον με 28 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-49, 62-62, 87-84.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ραντίσεβιτς 3, Λάζιτς 1 (7 ριμπάουντ), Λαζάρεβιτς 3, Άντιτς 7 (2), Ντόμπριτς 8 (2), Φελντέιν 19 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 22 (8/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λεσόρ 6, Γιοβάνοβιτς 2, Μπιέλιτσα 16 (4/4 τρίποντα).
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 28 (7/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρολ 11, Κέιν 4, Τάιους 6 (8 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 2, Κοέν, Κόουλ 4 (6 ασίστ), Μπόλντεν 11 (3), Παραχούσκι 4, Τζάκσον 14 (2).