Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 98-71

Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 98-71

barca pao

Απότομη “προσγείωση” στη Βαρκελώνη…
Μετά το ιδανικό ξεκίνημα στις εγχώριες διοργανώσεις, ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στη Βαρκελώνη για να αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα του στην Ευρωλίγκα. Οι “πράσινοι”, όμως, δεν κατάφεραν να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους και σ’ αυτή τη διοργάνωση. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρέθηκε σε τραγικό βράδυ και διασύρθηκε (98-71) από τους Καταλανούς.

Ο Παναθηναϊκός πήρε κάτω από τη βάση σχεδόν σ’ όλους τομείς του παιχνιδιού. Ήταν κακός στην άμυνα ειδικά στο ζωγραφιστό, όπου επέτρεψε στον Κέβιν Σεραφέν (25π., 7ριμπ.) να κάνει πάρτι, ενώ απογοήτευσε και στο επιθετικό κομμάτι, όπου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15/27 βολές (55,6%) και 2/17 τρίποντα (11,8%).

Ο Νίκος Παππάς (20π.) ήταν ο μοναδικός παίκτης του Παναθηναϊκού που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, με όλους τους υπόλοιπους παίκτες να πραγματοποιούν εμφάνιση κάτω του μετρίου.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στη Βαρκελώνη. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 0-6, έχοντας 3/3 επιθέσεις (Λοτζέσκι, Σίνγκλετον, Καλάθης) στα δύο πρώτα λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με δικό της σερί 5-0, μείωσε σε 5-6. Οι “πράσινοι” μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα (9-12) τους μέχρι και το 5ο λεπτό. Κάπου εκεί, η Μπαρτσελόνα άρχισε να “χτυπάει” συνεχώς το “τριφύλλι” στο ζωγραφιστό, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να αντιμετωπίζει τεράστιο πρόβλημα στην άμυνα κάτω από τα καλάθια (ο Σεραφέν έκανε πάρτι) και πάνω στον Ερτέλ, ο οποίος πρόλαβε να μοιράσει 5 ασίστ στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Αντίθετα, οι Καταλανοί έκλειναν αποτελεσματικά τη ρακέτα τους, αφήνοντας τα ελεύθερα σουτ στους περιφερειακούς του Παναθηναϊκού. Παρουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο και του Νικ Καλάθη στην ίδια πεντάδα, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε ακίνδυνος πίσω από τη γραμμή του τρίποντου. Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να προηγηθούν με 17-12 στο 7′. Ο Τσάβι Πασκουάλ αναγκάστηκε να ανακατέψει από νωρίς την τράπουλα, περνώντας στο παρκέ τους Ρίβερς, Ντένμον, Λεκαβίτσιους και κι Όγκαστ, με τους “πράσινους” να καταφέρνουν να μειώσουν στους 4 πόντους (24-20) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Κόπονεν ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (27-20), ενώ ο Οριόλα έκανε το 29-20 στο 13:26. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πετύχει το πρώτο του καλάθι στη δεύτερη περίοδο με τον Γκάμπριελ στο 14′, ενώ ο Παππάς μείωσε στους 5 πόντους (29-24) στο 15′. Το “τριφύλλι” προσπάθησε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο (32-29 στο 17′), αλλά η Μπαρτσελόνα δεν του το επέτρεψε (40-33), με το ημίχρονο να βρίσκει τους Καταλανούς στο +5 (40-35).

Να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός δεν πέτυχε ούτε ένα τρίποντο (0/8) στο πρώτο ημίχρονο, με τον Τσάβι Πασκουάλ να ρίχνει στο παρκέ και τους 12 παίκτες του και να μην παίρνει έστω κι ένα πόντο μόνο από τον Όγκαστ.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν εφιαλτικό για τον Παναθηναϊκό. Με σερί 11-0, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 16 πόντους (51-35) στο 23′, προκαλώντας έντονο πονοκέφαλο στον Τσάβι Πασκουάλ, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι τον τρομερό Νίκο Παππά. Ο Έλληνας γκαρντ συμμάζεψε κάπως τα πράγματα, πετυχαίνοντας ουκ ολίγα προσωπικά καλάθια. Η διαφορά έπεσε στους 12 πόντους (58-46) στο 27′ και σε μονοψήφια επίπεδα (63-54) στο 29′. Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στο σκορ, ενώ ο Κρις Σίνγκλετον ήταν περισσότερος εύστοχος από τη γραμμή των βολών (3/8). Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό πίσω στο σκορ με 11 πόντους (65-54).

Οι περιστροφές του Παναθηναϊκού ήταν κάκιστες και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με την Μπαρτσελόνα να “χτυπάει” όλες τις αδυναμίες της “πράσινης” άμυνας και να ξεφεύγει και πάλι με 16 πόντους (70-54) στο 12′. Οι “πράσινοι” ήταν απογοητευτικοί σε άμυνα κι επίθεση, με τους Καταλανούς να “καθαρίζουν” την υπόθεση νίκη από το 35′, όταν και προηγήθηκαν με 21 πόντους (77-56). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Μπαρτσελόνα να φτάνει δια περιπάτου στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 40-35, 65-54, 98-71.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφάν 24, Ρίμπας 11, Πρέσι 9, Χάνγκα 6, Ερτέλ 10, Βεζένκοφ, Οριόλα 10, Κόπονεν 5, Τόμιτς 2, Μερμάν 16.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7, Ρίβερς 10, Παππάς 20, Ντένμον 1, Γκιστ 4, Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 2, Ογκαστ, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 14, Αντετοκούνμπο 2.

Δείτε ΕΔΩ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…