Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 71-88

Μπάμπεργκ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 71-88

daniel hacekt brose bamberg

Σπουδαίο διπλό για την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην έδρα της Μπάμπεργκ, με την “ομάδα του λαού” να επικρατεί με 71-88, για την 1η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Σε τρομερή βραδιά ο Πιερ Τζάκσον, ο οποίος ήταν “καυτός” έξω από τα 6,75, έχοντας 5/5 τρίποντα.

Ο Αμερικανός γκαρντ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, σταματώντας στους 27 πόντους, και οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη. Εξαιρετική εμφάνιση από την Νίκο Ζήση, ο οποίος, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα παρά τους 16 πόντους, τα 4 ριμπάουντ, τις 5 ασίστ και μόλις 2 λάθη.

Για τους νικητές, εκτός από τον Τζάκσον, ο Μάικλ Ρολ είχε 16 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Άλεξ Τάιους.  Ο Ραντόσεβιτς με 12. πόντους και οι Χίκμαν, Ραμπιτ με 10 προσπάθησαν εκτός του Ζήση.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τα ηνία στο σκορ και με τρίποντο του Χίκμαν προηγήθηκαν 9-4 στο 4’. Η Μακάμπι με ένα μικρό σερί 4-0 μείωσε σε 9-8, όμως, οι Τέιλορ και Ράμπιτ ανέβασαν τη διαφορά στους 6 (14-8 και 16-10).

Ο Χίκμαν έδωσε στην Μπάμπεργκ διαφορά 8 (20-12) πόντων, με τον Παρακχούσκι να διαμορφώνει το 20-14 της πρώτης περιόδου.Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο, καταφέρνοντας να μειώσει σε 22-20 στο 12’.

Ο Μίτροβιτς έδωσε και πάλι «αέρα» 8 (30-22) πόντων στην Μπάμπεργκ, ωστόσο ο Τάιους κρατούσε κοντά (32-29) στο σκορ τους φιλοξενούμενους.Οι πρωταθλητές Γερμανίας διατηρούσαν μικρό (34-30) προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο η Μακάμπι κατάφερε να προηγηθεί με 34-37 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η «ομάδα του λαού» μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 38-44 στο 22’. Η Μπάμπεργκ, όμως αντέδρασε και με τρίποντο του Νίκου Ζήση προηγήθηκε 50-48 στο 26’.

Το μοτίβο του παιχνιδιού παρέμεινε ίδιο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, όπου με τρίποντο ο Στάιγκερ έκανε το 59-55. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπάμπεργκ κρατούσε δύσκολα το προβάδισμα (63-59), χάρη στους Ζήση και Ραμπιτ.  Η Μακάμπι κατάφερε με τους Ρολ και Τζάκσον να προηγηθεί 64-67, με τον Ραμπιτ να ισοφαρίζει σε 67-67 στο 34’.

Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι μπλόκαραν επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 16-0 και να προηγούνται με 67-83 στο 38’.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 36-37, 59-55, 71-88.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 2 (4 ασ.), Χίκμαν 10 (2 τρίπ., 5 ασ.), Ζήσης 16 (2 τρίπ., 4 ριμπ., 5 ασ.), Στάιγκερ 3 (1), Μίτροβιτς 9 (1), Λο 2, Ράμπιτ 10, Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 12 (6 ριμπ.), Τέιλορ 5 (1/5 τρίπ.).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 7 (7 ριμπ.), Ρολ 16 (1), Κέιν 1, Τάιους 12, Ντιμπαρτολομέο 5 (4 ριμπ.), Κοέν 2, Κόουλ 6, Μπόλντεν 2, Παραχούσκι 10, Τζάκσον 27 (5/5 τρίπ., 7 ριμπ., 9 ασ.