Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Φενέρμπαχτσε 86-92

Αρμάνι Μιλάνο – Φενέρμπαχτσε 86-92

armani fener

Η Φενέρμπαχτσε τα χρειάστηκε κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία, ωστόσο κατάφερε να “λυγίσει” στην παράταση (86-92, 80-80 κ.α) την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα. Το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς απειλήθηκε με δεύτερη σερί ήττα, έπειτα απ’ αυτή που υπέστη στην πρεμιέρα από την Ουνικάχα Μάλαγα, αλλά κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από την Ιταλία, έχοντας σε τρομερό βράδυ τον Κώστα Σλούκα.

Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ άγγιξε το double-double, μετρώντας 17 πόντους, 9 ασίστ και 3 ριμπαόυντ. Εξαιρετικός ήταν και ο Νίκολο Μέλι με 15 πόντους κι 11 ριμπάουντ, ενώ πρωταγωνιστές για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν και οι Ντατόμε (16π., 7ριμπ.) και Ουοναμέικερ (16π.). Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Μπέρτανς (16π.), Μ’Μπάι (16π.), Μίτσοφ (15π.) και Θίοντορ (15π.).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τις δύο ομάδες να συμβαδίσουν στο σκορ. Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 21-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο ήταν αυτή που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 38-37. Με τον Κώστα Σλούκα σε εξαιρετική μέρα, οι Τούρκοι ξέφυγαν με 10 πόντους (54-64) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο οι Ιταλοί δεν παράτησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να το στείλουν στην παράταση (80-80) με τρίποντο του Μίτσοφ. Ο Ουοναμέικερ είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά ήταν άστοχος στο τελευταίο σουτ. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Τούρκοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με πρωταγωνιστή τον Ουοναμέικερ έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-37, 54-64, 80-80, 86-92.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 9 (1), Μίτσοφ 15 (2), Καλνιέτις 3 (1), Ταρζέφκι 4, Εμπαγιέ 16 (4), Θίοντορ 15, Τζέφερσον, Μπέρτανς 16 (3), Γκουντάιτις 8.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 10, Μέλι 15 (2), Γουοναμέικερ 16 (1), Σλούκας 17 (3), Νάναλι 6 (2), Γκόντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 16 (2).

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…