Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Μπαρτσελόνα 78-74

Αρμάνι Μιλάνο – Μπαρτσελόνα 78-74

armani barcelona

Η Αρμάνι Μιλάνο έχασε τις τρεις προηγούμενες αναμετρήσεις στο νήμα και αυτή τη φορά έπρεπε να πάρει και αυτή τη νίκη την τελευταία στιγμή, έτσι επικράτησε με 78-74 απέναντι στην Μπαρτσελόνα, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Αλόνσο μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 8-5, χάρη σε τρίποντο του Ρίμπας στο 2′. Οι Καταλανοί διατηρούσαν το προβάδισμα με τον Σέραφιν να κάνει το 19-15, στο 6′, ενώ το σκορ για την πρώτη περίοδο, 22-17, διαμόρφωσε ο Μόερμαν με τρίποντο στην λήξη του χρόνου.

Οι παίκτες του Αλόνσο έβρισκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με τον Ναβάρο να σκοράρει 8 σερί πόντους έστειλε την ομάδα του να προηγείται με 32-19, στο 14′. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 37-35 μετά από καλάθι του Θίοντορ, στο 19′. Ο Βεζένκοφ με δύο βολές έκανε το 39-35, ενώ οι Ταρζέφσκι και Θίοντορ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 39-39, που ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Με την επανέναρξη της αναμέτρησης δεν άλλαξαν πολλά πράγματα αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για τα επόμενα 5 λεπτά, όπου ο Εμπαγιέ έκανε το 46-47, με ατομική προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο και προηγήθηκαν με 46-51, όμως οι Ιταλοί απάντησαν άμεσα και προσπέρασαν με 52-51, χάρη σε καλάθι του Καλνιέτις. Το 54-53 για το τρίτο δεκάλεπτο έκανε το Τσιντσιαρίνι με καλάθι στη λήξη του χρόνου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρι μέχρι το 35′, όταν η Αρμάνι βρέθηκε μπροστά με 63-60, χάρη σε τρίποντο του Θίοντορ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα και έφτασαν στο +9 (74-65) με το καλάθι του Γκουντάιτις, στο 38′. Ο Ρίμπας μείωσε με τρομερό τρίποντο σε 76-74 και έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στις τελευταίες επιθέσεις των δύο ομάδων. Ο Γκουντάιτις με 1 εύστοχη βολή έκανε το 78-74 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Θίοντορ και Καλνιέτις με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Ερτέλ και Ναβάρο με 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 39-39, 54-53, 78-74.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι) : Μίτσοφ 6(1), Καλνιέτις 14, Φοντέκιο, Ταρτσέφσκι 11, Τσιντσιαρίνι 4, Αμπας, Εμπαγέ 8(2), Θίοντορ 19 (7ασίστ), Τζέφερσον, Μπερτάνς 9(2), Γκουντάιτις 7 (11ριμπ.).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σίτο Αλόνσο): Σεραφέν 6, Ρίμπας 12(2), Πρέσεϊ 2, Χάνγκα 5 (7ριμπ.), Ναβάρο 13 (2), Ερτέλ 13(2), Βεζένκοφ 6, Οριόλα 2, Κόπονεν 2, Τόμιτς 7, Μοερμάν 6(2) (9ριμπ.).

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Αλλαγή ώρας στον 5ο τελικό

Στις 13:30 αντί για τις 15:00 θα διεξαχθεί την Κυριακή, ο 5ος τελικός ανάμεσα σε Ολυμπιακό…