Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-98

Αναντολού Εφές – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-98

will clyburn cska moscow efes tsska

Η Αναντολού Εφές έβαλε δύσκολα στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά στη συνέχεια οι Ρώσοι πάτησαν το γκάζι και κατάφεραν να επικρατήσουν των γηπεδούχων με 98-80. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε τις τρεις νίκες σε τέσσερα ματς, ενώ η τουρκική ομάδα δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης.

Στην αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες δεν έπαιζαν άμυνα, με αποτέλεσμα στα πρώτα 3 και 30 να έχουν μπει συνολικά 23 πόντοι (12-11). Ο Οθέλο Χάντερ με το που μπήκε στο παιχνίδι έδωσε λύσεις στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και με καλάθι και φάουλ έδωσε “αέρα” πέντε πόντων στην ομάδα του (17-22). Οι Τούρκοι δεν άφησαν τη “ρωσική αρκούδα” να ξεφύγει στο σκορ και μείωσε άμεσα στον 1 πόντο (26-27).

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έπαιρνε μικρές διαφορές 4-5 πόντων (29-33), αλλά η τουρκική ομάδα έβρισκε τον τρόπο να επιστρέψει στο ματς (34-36). Με μπροστάρη τον Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε με σερί 6-0 να προηγηθεί με 42-34, ενώ στη συνέχεια πήρε και διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (38-48).  Ο Ροντρίγκεζ σ΄ακόμη ένα παιχνίδι ήταν εξαιρετικός και με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έβαλε μπροστά τους Ρώσους με 11 πόντους (43-54).

Η Αναντολού Εφές πίεζε, αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κράταγε σταθερά τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (49-60), ενώ μάλιστα κατάφερε να την “εκτοξεύσει” στους 15 (52-67). Οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν με τίποτα στο σκορ και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 13 με καλάθι του Σιμόν (60-73).

Εφές στην αρχή της τέταρτης περιόδου κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 10 πόντους (67-77) ύστερα από πολύ ώρα, αλλά η ΤΣΣΚΑ με ακόμη ένα καλάθι του Κλάιμπερν ανέβασε τη διαφορά στους 16 (72-86). H “ρωσική αρκούδα” δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει μέχρι το τέλος το προβάδισμα της και έφτασε στην τρίτη της νίκη (80-98).

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 43-54, 60-73, 80-98

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Λέντο 9 (3), Ντόλμαν 8 (1), Μακόλουμ, Μπαλμπάι, Μότουμ 2, Άνταμς 17 (3), Στίματς 7, Ντάνστον 14, Σιμόν 23 (3).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (1), Βέστερμαν 6, Αντόνοβ 5 (1), Ροντρίγκεθ 14 (2), Βοροντσέβιτς 2, Κλάιμπερν 20 (1), Χίγκινς 5 (1), Χριάπα 7 (1), Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 2, Χάντερ 13.

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…