Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 74-88

Αναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 74-88

efes real

Με το “δεξί” ξεκίνησε στη νέα Ευρωλίγκα η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 74-88 εκτός έδρας της Αναντολού Εφές . Τρομερή εμφάνιση από τον Λούκα Ντόντσιτς.

Η “βασίλισσα” είχε δύσκολο έργο στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, ωστόσο κατάφερε να φύγει με το διπλό. Η ισπανική ομάδα πήρε διαφορά 18 (25-43) πόντων στο πρώτο ημίχρονο, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν.

Η Εφές μείωσε στο καλάθι (60-62) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και με MVP τον Λούκα Ντόντσιτς έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα.

Ο Σλοβένος γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Γκουστάβο Αγιόν (16π,, 10ριμπ) και Άντονι Ράντολφ (12π., 8ριμπ.) Από τους ηττημένους, ο Έρικ ΜαΚόλουμ σταμάτησε στους 27 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ρίκι Λέντο (17π, 9ριμπ) και Μπράιαντ Ντάνστον (17π, 8ριμπ).

Οι Αγίον και Ρέγιες μπήκαν «ζεστοί» για τη Ρεάλ, η οποία προηγήθηκε 9-13 στο 5’. Οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί 5-0 πέρασαν μπροστά (14-13), ωστόσο κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι πάτησαν «γκάζι».

Με τους Ράντολφ, Αγίον και κατά κύριο λόγο τον Λούκα Ντόντσιτς να δίνουν σκορ, η «βασίλισσα» προηγήθηκε 19-28 στο 10’.Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά αμέσως εκτοξεύθηκε.

Ο Λούκα Ντόντσιτς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο δεκάλεπτο, και η Ρεάλ προηγήθηκε 21-37 στο 14′. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να βρουν σκορ, με τον Ράντολφ να κάνει το 25-43 στο 16’.

Σε εκείνο το σημείο, ο Έρικ Μακόλουμ συνδέθηκε με το καλάθι και με συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού γκαρντ, η Εφές με ένα σερί 9-0 έριξε τη διαφορά στους 9 (34-43). Ο ΜαΚόλουμ , οποίος είχε ήδη φτάσει τους 14 πόντους, έγραψε το 36-45.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Ρεάλ ανέβασε και πάλι τη διαφορά (36-48 και 38-50)σε διψήφια τιμή, χάρη στους Τέιλορ και Ρέγιες.Το καλάθι και φάουλ του Στίματς έριξε τη διαφορά στους 9 (41-50), ωστόσο  η Ρεάλ προηγήθηκε με 13 (41-54) στο 24′.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αντέδρασε και με τους ΜαΚόλουμ και Λέντο κατάφερε να μειώσει σε 54-60 στο 29’. Ο Λέντο έκανε το 56-60, με τις βολές του Ντόντσιτς να κάνουν το 56-62 του τρίτου δεκάλεπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η τουρκική ομάδα πλησίασε στο καλάθι, με τον Ντάνστον να κάνει το 60-62 στο 32’. Η Ρεάλ θορυβήθηκε από την αντεπίθεση των γηπεδούχων, και με ένα σερί 9-1, προηγήθηκε 61-71 στο 35’.

Η Εφές δεν μπόρεσε να βρει και πάλι λύσεις στην επίθεση, με τη «βασίλισσα» να πατάει γκάζι και να προηγείται και πάλι με 13 (63-73 και 65-78) στο 37’. Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Εφές προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά, ωστόσο δεν είχε χρόνο, με τη Ρεάλ να φτάνει στην πρώτη της νίκη στη φετινή  Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 36-45, 56-62, 74-88.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λέντο (6/14 δίπ., 1/7 τρίπ., 9 ριμπ.), ΜακΚόλουμ 26 (1), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Άνταμς, Στίματς 7 (5 ριμπ.), Μούριτς 3 (1), Ντάνστον 17 (7/8 δίπ., 3/5 βολ., 7 ριμπ.), Σιμόν (0/8 σουτ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 6, Ραντλ, Ράντολφ 12 (2 τρίπ., 8 ριμπ.), Ντόντσιτς 27 (6/8 δίπ., 3/6 τρίπ., 6/7 βολ., 4 ριμπ., 4 ασ.), Ματσιούλις, Ρέγιες 10, Καμπάσο 6 (2/6 τρίπ.), Αγιόν 16 (7/11 δίπ., 10 ριμπ.), Κάρολ 6, Κούζμιτς 2, Τέιλρο 3 (1).

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 79-87 (vid)

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα Στις νίκες επέστρεψε η Μπαρτσελόνα μετά την ήττα …