Κεντρική Διεθνή Αναντολού Εφές – Μπουγιουκτσεκμετσέ 94-75

Αναντολού Εφές – Μπουγιουκτσεκμετσέ 94-75

efes bougiouktsekmetse

Η Αναντολού Εφές μετά την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και επικράτησε με σχετική άνεση με 94-75 απέναντι στην Μπουγιουκτσεκμετσέ, για την 4η αγωνιστική του τούρκικου πρωταθλήματος και συνεχίζει να βρίσκεται μία “ανάσα” από την κορυφή.

Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μπήκαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας, με τους φιλοξενούμενους να μην επιτρέπουν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και το σκορ να κλείνει το ημίχρονο στο 46-45.

Στην επανάληψη η Εφές ανέβασε ταχύτητα, σκόραρε 31 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και έδειξε πως η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι αρκετά μεγάλη. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 94-75.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Έρικ ΜακΚόλουμ και Ρίκι Λίντο με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-45, 77-57, 94-75.