Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑ Α' ΕΣΚΑ Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής!

Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής!

Σαρωτικό ήταν το Αιγάλεω και στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ. Η ομάδα των δυτικών προαστίων συνέτριψε τον ΟΦΗΗ με 96-54 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας το απόλυτο στις νίκες. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Οικονόμου με 24 πόντους.

Παρέα στο Αιγάλεω στην κορυφή ο Ηλυσιακός, ο οποίος επιβλήθηκε εντός έδρας του Τυφώνα με 69-62, με τον Φώτση να βάζει 14 πόντους με 4 τρίποντα. Ο Ιωνικός ΝΦ επέστρεψε στις νίκες, περνώντας δια πυρός και σιδήρου (72-73) από την έδρα του Αργοναύτη Τριγλίας Ραφήνας.

Εντός έδρας νίκες για Πεύκη κι ΑΟΚ Χαλάνδρι επί των Προμηθέα Χαλανδρίου κι Ηλιούπολης, αντίστοιχα. Tρίτη σερί νίκη για τον Σπόρτιγκ, ο οποίος επιβλήθηκε εντός έδρας της Αχάρνης με 55-49, ενώ ο Ποσειδώνας Ν. Ψυχικού έφυγε με το διπλό (78-85) από το Κουκάκι.

Τα αποτελέσματα:
Αιγάλεω-Ομιλος Φιλάθλων Ηρακλή Ηρακλείου 96-54
Πεύκη-Προμηθέας Χαλανδρίου 80-59
ΑΟΚ Χαλάνδρι-Ηλιούπολη 64-63
Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας-Ιωνικός ΝΦ 72-73
Ηλυσιακός-Τυφών Ηρακλείου 69-62
Κουκάκι-Ποσειδών ΝΨ 78-85
Σπόρτιγκ-Αχαρνής 55-49

Αιγάλεω – ΟΦΗΗ 96-54
Διαιτητές: Παυλόπουλος – Παπαδόπουλος – Ρεμουντάκης.
Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-33, 72-40, 96-54.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Λιόγας, Ιμπραημάκης): Μπάρδας 5 (1), Tσαμπής 9, Καράβολας 17 (1), Κούρτης 8, Κουκουράβας 7 (1), Οικονόμου 24, Πλουτέτσκι 6, Ναυπλιώτης, Καλλινικίδης 11, Μούγιος 8, Ντόκος 1.
ΟΦΗΗ (Κοσμίδης, Δριμάλας): Στεφανής 6, Δρακόπουλος Ν., Ροΐδης 8 (1), Τσίτος 2, Σπηλιόπουλος 7 (1), Παπαδόπουλος 2, Nιώτης 2, Νικολαΐδης 12, Κουρής 5, Σαπρανίδης 2, Καλαποθαράκος 2, Λοΐζος 6.

Πεύκη – Προμηθέας 80-59
Διαιτητές: Σκούτας – Φραγκούλη – Σακκής
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 43-31, 61-47, 80-59.
ΠΕΥΚΗ (Κοντομηνάς, Χάλαρης): Αθανασιάδης 9, Κοκκινάκης 2, Κυριαζόπουλος 2, Μαντζανάς 2, Χασάπης 4, Τασιόπουλος, Δρικόγιας 9 (1), Σημαιόπουλος 8 (1), Παγίδας 8, Σιδερής 2, Φιλιππόπουλος 25 (1), Ανδρουλάκης 9 (2).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Αναστασόπουλος, Ευαγγελίτσης): Μούργελας 10, Ασημακόπουλος 2, Αποστόλου 9, Κορομηλιάς 7 (1), Τριάντης 3, Αλεβιζάκης 2, Γιαννέλος 3, Καπογιαννάτος, Κουνάβης, Ιμαριάγκμπε 14, Κοκορόγιαννης 9 (1).

ΑΟΚ Χ. – Ηλιούπολη 64-63
Διαιτητές: Μάνος – Γιακείμη – Πλιάκας.
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 33-33, 47-49, 64-63.
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Στεφανάκης, Αναγνώστου): Ζένιου, Βαλληνδράς 4, Φρίμας 2, Κονδύλης 21 (4), Μωραΐτης 8 (2), Δημητριάδης 9, Οικονομόπουλος, Μορφονιός 6, Αμπελάς, Πουλής 14 (3), Αυδής, Ασπρούλιας.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Καρακώστας, Μαγουλάς): Σπανός 4 (1), Καραβαγγέλης, Βάβουλας, Κούκουρας 15 (1), Τσιάκος 10 (2), Κριεκούκης 8 (2), Καπερώνης 7, Λαμπρόπουλος, Κανταράκιας 15, Μαντάς 4, Ζαχαριάδης.

Αργοναύτης -Ιωνικός ΝΦ 72-73
Διαιτητές
: Θεονάς – Μαγκουνής – Μαρτινάκος.
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 35-39, 49-56, 72-73.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Γιαννακόπουλος, Πανταζής): Μπελεξής, Χωματάς 5 (1), Σιώμος 5, Μητσάκης, Συγγούνας Ε. 12 (1), Ζερβός 19 (3), Τρικαλιώτης 16 (4), Παπουτσής 11 (3), Γιωτάκης, Γεμενής 4, Συγγούνας Δ.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Χατζηπανηγύρης, Κόντος): Γραμματίκας 5 (1), Αρχος 9 (3), Φωτητζόγλου 3, Γρύλλης 8 (1), Κοντοζόπουλος, Τύρλας 18, Μουμπάρακ 19 (1), Καράμπελας, Κουμουνδούρος, Τσουβελεκάκης, Κούτρας, Χριστόδουλος 11.

Ηλυσιακός – Τυφών 69-62
Διαιτητές
: Ζακεστίδης – Αγγέλης – Κούλης.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-30, 55-46, 69-62.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Θωμόπουλος, Τσικίνας): Χανιώτης, Ιωακειμίδης, Φώτσης 14 (4), Κούργιας 7, Μακρής, Πλακογιαννάκης 5 (1), Αντωνόπουλος 3 (1), Σουρβατζής 3 (1), Τσιαμπάς 13 (1), Τρίχας 10, Τσούπρος 5, Ζευκιλής 9 (1).
ΤΥΦΩΝ (Ταμπάκης Φ.): Παπαποστόλου 2, Καρακώστας, Ταμπάκης Κ. 3 (1), Νιφόρας 6, Πετριανίδης 3, Παπαδημητρίου 3, Πρίφτης, Γόντικας 6, Δόξας 16 (1), Λαζαρίδης 17 (3), Κατσαρός 6, Φωτιάδης.

Κουκάκι – Ποσειδών 78-85
Διαιτητές: Παπαθανασίου – Μηλαπίδης – Τεφτίκης.
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-37, 55-59, 78-85.
ΚΟΥΚΑΚΙ (Κλάδης, Βεζιρτζόγλου): Κωστελέτος 5, Καμπέρης 2, Σιδερής Γ. 9 (1), Κατεβάτης, Δολιανίτης 6, Δελλής 15 (2), Βλαδίτσης 13 (3), Κοσμάς 7 (1), Γιαννάκης, Σιδερής Ν., Μοσχονάς 13, Κατσικάκης 8.
ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Ζήβας): Ζαρμακούπης 16 (1), Δαμίγος 2, Τσέλιος 8 (2), Τζελέπης, Τσιγκάκος, Χατζησταμάτης 7 (1), Δελής 24 (1), Γεραμάνης 4, Μπαρμπαρής 9, Βοντετσιάνος 3 (1), Σμυρλής, Βουλγαράκης 12.

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνες):
1. Αιγάλεω 10 (5-0)
2. Ηλυσιακός  10 (5-0)
3. Ιωνικός Ν.Φ. 9 (4-1)
4. ΑΟΚ Χαλάνδρι 8 (3-2)
5. Σπόρτιγκ 8 (3-2)
6. Ηλιούπολη 8 (3-2)
7. Πεύκη 8 (3-2)
8. Αχαρνής 7 (2-3)
9. Ποσειδώνας ΑΟΝΨ 7 (2-3)
10. Κουκάκι 6 (1-4)
11. Προμηθέας Χαλανδρίου 6 (1-4)
12. ΟΦΗ Ηρακλείου 6 (1-4)
12. Τυφώνας 6 (1-4)
14. Αργοναύτης Τριγλίας 6 (1-4)

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Αρμάος
Περισσότερα σε Α' ΕΣΚΑ

Δειτε επισης

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (20/10)

Τρία παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα. Συγκεκριμένα, οι αναμετρήσει…