Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑ Α' ΕΣΚΑ Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Με ηγέτη τον Αντώνη Φώτση, ο Ηλυσιακός πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό ανόδου στην έδρα του Ιωνικού. Η ομάδα του Θανάση Θωμόπουλου επικράτησε του συνόλου Νίκου Χατζηπανηγύρη με 58-51 και παρέμεινε αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας της Α’ ΕΣΚΑ, έχοντας το απόλυτο στις νίκες (4-0). Ο πολύπειρος διεθνής Έλληνας φόργουορντ του Ηλυσιακού σημείωσε 11 πόντους, καθώς και το καθοριστικό τρίποντο (51-53) του αγώνα, ενώ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο ζωγραφιστό.

Παρέα στον Ηλυσιακό στην κορυφή της βαθμολογίας κάνει το Αιγάλεω, το οποίο διέλυσε εντός έδρας το Κουκάκι με 107-56 κι έκανε το 4/4. Μπάρδας, Καλλινικίδης, Μούγιος και Καράβολας τράβηξαν το κουπί στην επίθεση της ομάδας των δυτικών προαστίων, η οποία εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της στο ξεκίνημα της σεζόν.

Η Πεύκη επικράτησε εκτός έδρας του Τυφώνα με 74-58, ενώ το διπλό πανηγύρισε κι ο Αργοναύτης Ραφήνας στην έδρα του Ποσειδώνα Νέου Ψυχικού.  Αντίθετα, η Αχαρνής υπερασπίστηκε την έδρα της, “λυγίζοντας” τον ΑΟΚ Χαλανδρίου. Τέλος, ο Σπόρτιγκ πανηγύρισε ένα σημαντικό διπλό στην έδρα του Προμηθέα Χαλανδρίου.

Τα αποτελέσματα:
Αιγάλεω – Κουκάκι 107-56
Ιωνικός ΝΦ – Ηλυσιακός 51-58
Τυφών – Πεύκη 58-74
Ηλιούπολη – ΟΦΗΗ 78-54
Ποσειδών ΝΨ – Αργοναύτης Ραφ. 51-59
Αχαρνής – ΑΟΚ Χαλάνδρι 75-63
Προμηθέας Χαλαν. – Σπόρτιγκ 63-66

Αιγάλεω – Κουκάκι 107-56
Διαιτητές: Διμπινούδης – Καλαϊτζάκης –
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 50-25, 80-45, 107-56.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Λιόγας, Ιμπραημάκης): Κυριακόπουλος 5 (1), Μπάρδας 19 (5), Tσαμπής 9 (1), Καράβολας 11, Κούρτης 9 (2), Κουκουράβας 7 (1), Οικονόμου 11, Πλουτέτσκι 5 (1), Ναυπλιώτης, Καλλινικίδης 14 (1), Μούγιος 14, Ντόκος 3 (1).
ΚΟΥΚΑΚΙ (Κλάδης, Βεζιρτζόγλου): Κατεβάτης, Καμπέρης 18, Σιδερής Γ., Κωστελέτος 4, Δολιανίτης, Δελλής 5, Μαυρομμάτης, Κοσμάς, Γιαννάκης 6 (2), Σιδερής Ν., Μοσχονάς 18 (1), Θεοφανάκης 5.

Ιωνικός ΝΦ – Ηλυσιακός 51-58
Διαιτητές
: Παπαθανασίου – Τσολάκος – Καλογριάς.
Τα δεκάλεπτα: 14-24, 22-34, 44-48, 51-58.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Χατζηπανηγύρης, Κόντος): Γραμματίκας 7, Αρχος, Φωτητζόγλου 3 (1), Γρύλλης 6 (1), Κοντοζόπουλος, Τύρλας 12, Μουμπάρακ 11 (1), Καράμπελας, Κουμουνδούρος, Τσουβελεκάκης, Κούτρας, Χριστόδουλος 12.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Θωμόπουλος, Τσικίνας): Χανιώτης, Kούργιας 7, Ιωακειμίδης 7, Φώτσης 11 (2), Βαρσάμος 4, Πλακογιαννάκης 3, Αντωνόπουλος 8 (2), Σουρβατζής 3 (1), Τσιαμπάς, Τρίχας 4, Τσούπρος 4, Ζευκιλής 7 (1).

Τυφών Ηρακλείου – Πεύκη 58-74
Διαιτητές: Καλδίρης – Κομιανός – Σέλληνας.
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-39, 46-57, 58-74.
ΤΥΦΩΝ (Ταμπάκης Φ.): Παπαποστόλου 2, Δρακόπουλος Α., Ταμπάκης Κ. 7 (1), Νιφόρας 12, Πετριανίδης 1, Παπαδημητρίου, Πρίφτης, Γόντικας 2, Δόξας 17 (2), Λαζαρίδης 8, Κατσαρός 3 (1), Καρακώστας 6.
ΠΕΥΚΗ (Κοντομηνάς, Χάλαρης): Αθανασιάδης, Κοκκινάκης, Ροντογιάννης, Κυριαζόπουλος, Τασιόπουλος 14 (1), Σημαιόπουλος 14 (1), Δρικόγιας 19 (3), Παγίδας 2, Μαντζανάς 2, Σιδερής 6 (2), Φιλιππόπουλος 10, Ανδρουλάκης 7 (1).

Ηλιούπολη – ΟΦΗ Ηρακλείου 82-54
Διαιτητές: Σπυρόπουλος – Ορφανός – Κούλης.
Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-29, 70-43, 82-54.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Καρακώστας, Μαγουλάς): Σπανός 5 (1), Καραβαγγέλης, Βάβουλας 2, Κούκουρας 20, Τσιάκος 16 (1), Κριεκούκης 12 (1), Καπερώνης 6 (2), Κανταράκιας 8, Μαντάς 12, Ζαχαριάδης, Λαμπρόπουλος 1.
ΟΦΗΗ (Κοσμίδης, Δριμάλας): Δρακόπουλος Ν. 1, Ροΐδης 4, Τσίτος 3 (1), Μαργαρώνης, Παπαδόπουλος 11 (3), Nιώτης, Νικολαΐδης 19 (3), Κουρής, Σαπρανίδης 7, Καλαποθαράκος 4 (1), Μανιός, Λοΐζος 5.

Ποσειδών ΝΨ – Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 51-59
Διαιτητές
: Μπίκας – Αργυρούδης – Βουγιουκλάκης.
Τα δεκάλεπτα: 12-9, 26-19, 38-43, 51-59.
ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Ζήβας): Σμυρλής 2, Βοντετσιάνος 3 (1), Τσέλιος 5 (1), Μπαρμπαρής 3, Γεραμάνης 15, Χατζησταμάτης 7 (1), Δελής 5 (1), Πανταζής 8, Ζαρμακούπης, Τσιγκάκος, Τζελέπης, Κριτσωτάκης 3.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Γιαννακόπουλος, Πανταζής): Μπελεξής 2, Χωματάς 5, Μητσάκης, Συγγούνας Ε. 11, Συγγούνας Δ., Ζερβός 11 (1), Τρικαλιώτης 8, Σιώμος 12, Γιωτάκης, Παπουτσής 8 (1), Γεμενής 2.

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες):
1. Αιγάλεω 8 (4-0)
2. Ηλυσιακός  8 (4-0)
3. Ιωνικός Ν.Φ. 7 (3-1)
4. Ηλιούπολη 7 (3-1)
5. ΑΟΚ Χαλάνδρι 6 (2-2)
6. Σπόρτιγκ 6 (2-2)
7. Πεύκη 6 (2-2)
8. Αχαρνής 6 (2-2)
9. Κουκάκι 5 (1-3)
10. Ποσειδώνας ΑΟΝΨ 5 (1-3)
11. Προμηθέας Χαλανδρίου 5 (1-3)
12. ΟΦΗ Ηρακλείου 5 (1-3)
12. Τυφώνας 5 (1-3)
14. Αργοναύτης Τριγλίας 5 (1-3)

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Αρμάος
Περισσότερα σε Α' ΕΣΚΑ

Δειτε επισης

ΑΕΚ κατά Βασιλακόπουλου: “Εσείς θα αποχωρήσετε”

Πολλά παράπονα από τη διαιτησία της αναμέτρησης με το Περιστέρι είχε η ΑΕΚ. Η Ένωση εξέδωσ…