Κεντρική Basket League ΑΕΚ Βίρτσμπουργκ – AEK 85-87

Βίρτσμπουργκ – AEK 85-87

aek larentzakis

Την πρώτη θέση στο τουρνουά “Bosch Rexroth Cup” πήρε η ΑΕΚ, καθώς στον τελικό επικράτησε της Βίρτσμπουργκ με 87-85. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Ένωση ήταν οι Γκριν και Λαρεντζάκης.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2, αλλά γρήγορα η Βίρτσμπουργκ ισοφάρισε το παιχνίδι (8-8). Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με την Ένωση στο ημίχρονο να είναι πίσω στο σκορ με 4 (52-48).

Η Βίρτσμπουργκ κράτησε αυτό το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο (67-62). Η ΑΕΚ με τρίποντο του Σάκοτα στο 36΄πέρασε μπροστά (72-74). Η Βίρτσμπουργκ, όμως, δεν τα παράτησε και ισοφάρισε 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 85-85.

Εννιά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Λαρεντζάκης με δύο βολές έβαλε την ΑΕΚ ξανά μπροστά (85-87), ενώ οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 52-48, 67-62, 85-87