Κεντρική Eurobasket Σλοβενία – Λετονία 103-97

Σλοβενία – Λετονία 103-97

dragic

dragic

Σε μία από τις πιο εντυπωσιακές αναμετρήσεις του Ευρωμπάσκετ μέχρι στιγμής, ο Ντράγκιτς και ο Ντόνσιτς πήραν από το χέρι τη Σλοβενία και την οδήγησαν στην νίκη με 103-97 απέναντι στην μαχητική Λετονία.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά και βρέθηκαν να προηγούνται με 30-15, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ανέτρεψαν το σκορ και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +4 (55-51). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι Σλοβένοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 και έφτασαν στο 62-55, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Ντράγκιτς.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους Λετονούς που πέτυχαν μόλις 11 πόντους και έτσι η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο. Ο Ντάβις Μπέρτανς με δύο τρίποντα έβαλε και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι (79-75) και έδωσε διαφορετικό νόημα στα τελευταία 6:30 λεπτά. H απάντηση στον Μπέρτανς ήταν άμεση, με τον Ντόνσιτς να κάνει εκπληκτικά πράγματα και με 2 τρίποντα να στέλνει την διαφορά στο +8 (91-83). Στα τελευταία λεπτά ο Πορζίνγκινς πήρε από το χέρι την ομάδα του και με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 93-92. Ο Ντράγκιτς ως ηγέτης πήρε τις επιθέσεις στο τελευταίο λεπτό και έφερε την ομάδα του στο +5 (97-92), με 30” να απομένουν. Το τελικό 103-97 διαμόρφωσε ο Πρέπελιτς με 2 εύστοχες βολές.

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ντόνσιτς, Ντράγκιτς και Ράντολφ που είχαν 27, 26 και 17 πόντους αντίστοιχα. Για την Λετονία πάλεψαν χωρίς να τα καταφέρουν οι Πορζίνγκινς και Μπέρτανς με 34 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 34-23, 51-55, 76-66, 103-97.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 6 (9 ριμπ.), Ντράγκιτς 26 (6 ριμπ., 8 ασίστ), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 17, Μούριτς 4 (4 ριμπ.), Μπλάζιτς 1, Βίντμαρ 9 (6 ριμπ., 4 τάπες), Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ 3, Ντόντσιτς 27 (9 ριμπ.).
ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Πορζίνγκις 34 (6 ριμπ.), Μπλουμς 3, Ντάβις Μπέρτανς 23 (3 ασίστ), Ντάιρις Μπέρτανς 12 (4 ριμπ., 6 ασίστ), Τίμα 9 (4 ασίστ), Σμιτς 10, Στρέλνιεκς 4 (7 ριμπ., 9 ασίστ), Γκραζούλις, Πέινερς 2.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Eurobasket

Ολυμπιακός: Ζντο… παρουσία του αρχηγού (vid)

Ο Ολυμπιακός μετά το ματς με την Μπαρτσελόνα έκανε βιντεοκλήση με τον Παπανικολάου. Ο Ολυμ…