Κεντρική Basket League Ρέθυμνο Ρέθυμνο – Σοντερτάλε 68-53

Ρέθυμνο – Σοντερτάλε 68-53

rethymno sodertalje

To Ρέθυμνο αντιμετώπισε για δεύτερη φορά τη Σοντερτάλε και τη νίκησε ξανά. Αυτήν την φορά η κρητική ομάδα επικράτησε με 68-53  στο κλειστό γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη”. Την επόμενη εβδομάδα το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, τον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ Λάρνακας.

Το Ρέθυμνο εμφανίστηκε ιδιαίτερα βελτιωμένο σε σχέση με το πρώτο φιλικό κόντρα στη Σοντερτάλε. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (16-13). Στη συνέχεια η κρητική ομάδα ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 8 πόντων (37-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο το Ρέθυμνο ήταν ακόμη καλύτερο και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (55-42). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι έφτασαν στην εύκολη επικράτηση (68-53).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 37-29, 55-42, 68-53.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Χριστοδούλου 12(2), Ντάνιελς 7(1), Δραγάτης, Γκούντγουιν 8, Κώττας 6, Μέντλοκ 17(2), Μούντι 13(2), Παναρετάκης, Ρόμπερτσον 5(1), Θεοδωρίδης.
SODERTALJE KINGS (Λούντβιχ Ντεγκέρνας): Άντερσον 2, Μπιζάκα 10(1), Χολμ 5(1), Λίντστρομ 2, Πάλμπλαντ 2, Ράμστεντ 8, Σπάιρς 12, Γουίλσον 12(2).