Κεντρική Διεθνή Πρώτη νίκη για την Αστάνα του Φλεβαράκη (pic)

Πρώτη νίκη για την Αστάνα του Φλεβαράκη (pic)

astana

astana

Χάρη σε μια βολή του Κλέμονς, η Αστάνα του Κώστα Φλεβαράκη επικράτησε (66-65) στις λεπτομέρειες της Πετροχίμι και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο Asia Champions Cup.

Η ομάδα από το Ιράν ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη 39-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ανέβασε την απόδοση της και μείωσε σε 53-51 στο 30′.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον Κλέμονς να χαρίζει με βολή τη νίκη στην ομάδα του Καζακστάν. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Τζάστιν Καρτερ με 24 πόντους, ενώ ο Αλεξάντερ Ζιγκούλιν πρόσθεσε 10.

Από τους ηττημένους, ο Ουίλ Ουόρεν ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μίρζα Μπέγκιτς, έμεινε στους 2.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 39-30, 53-51, 65-66