Κεντρική Basket League Ολυμπιακός “Παίξαμε αρκετά καλά για το χρονικό σημείο που είμαστε”

“Παίξαμε αρκετά καλά για το χρονικό σημείο που είμαστε”

osfp 1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Γαλατασαράι για το τουρνουά της Κωνσταντινούπολης, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δηλώνει πως η αναμέτρηση με την “τσιμ-μπομ” ήταν ένα καλό “τεστ” για την ομάδα του. Ο τεχνικός των “ερυθρόλευκων” πρόσθεσε πως οι παίκτες παίκτες του έπαιξαν αρκετά καλά για το χρονικό σημείο της σεζόν που βρίσκονται.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε  ο Έλληνας τεχνικός:

“Ένα ακόμα καλό τεστ είχαμε σήμερα με μια ομάδα αρκετά σκληρή. Μετά το πρώτο ημίχρονο βρήκαμε καλύτερο ρυθμό επιθετικά, κυρίως από την άμυνα μας. Η τρίτη περίοδος ήταν εκείνη που έκανε την διαφορά. πιστεύω όμως ότι και στο πρώτο ημίχρονο είχαμε σταθερά καλή άμυνα. Γυρίσαμε τη μπάλα, είχαμε αρκετά ελεύθερα σουτ και τα οποία δεν μπήκαν. Αν είχαμε βάλει κάποια εντελώς ελεύθερα σουτ, περίπου 6-7, τότε θα ήταν εντελώς διαφορετικό παιχνίδι, χωρίς αυτό να μειώνει την προσπάθεια των παικτών στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία ήταν ακόμα καλύτερη, με καλύτερες συνεργασίες στην άμυνα, με καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Διαβάσαμε καλύτερα το παιχνίδι και παίξαμε αρκετά καλά για το σημείο της σεζόν που είμαστε.”.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου
Περισσότερα σε Ολυμπιακός

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…