Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ – Κάρπος Σόκολι 98-83

ΠΑΟΚ – Κάρπος Σόκολι 98-83

paok sokoli koniaris

Με νίκη ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας ενόψει της νέας χρονιάς ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Κάρπος Σόκολι με 98-83. Πρώτος σκόρερ του “Δικεφάλου του Βορρά” ήταν ο Μαργαρίτης, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους. Στον αγώνα δεν έπαιξαν οι Κλάσεν και Χαραλαμπόπουλος, οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στην πρώτη περίοδο είχε προβάδισμα 6 πόντων (27-21). Στη δεύτερη, όμως, οι παίκτες της Σόκολι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ τους (41-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν όλα. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο και με επί μέρους 31-12 κατάφερε να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (74-58). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη (98-83).

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 42-46, 74-58, 98-83

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 9 (1), Χρυσικόπουλος 11 (1), Κρουμπαλί 8, Κόνιαρης 9 (1), Καρράς 4, Τσόχλας 4, Γιανναράς, Μαργαρίτης 16 (1), Ζάρας 15 (3), Καραμανώλης, Triche 13 (1), Τζόουνς 9

Κάρπος Σόκολι: Κόλινς, Γιακιμόβσκι, Μπράουν 16 (2), Σοκόλοφ 3, Νικολόβσκι 20 (4), ΜακΦάντεν 10 (2), Ντέλιτς 15 (3), Κόματζικ 16 (1), Γκιουρόβσκι 3 (1)