Κεντρική Α1 Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 60-68

Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 60-68

Τη δεύτερη του συνεχόμενη φιλική ήττα υπέστη ο Παναθηναϊκός, καθώς έχασε και από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 68-60. Πολύ καλή εμφάνιση για το “τριφύλλι”, πραγματοποίησε ο 18χρονος Γιώργος Καλαϊτζάκης.

Ο Τσάβι Πασκουάλ δεν είχε στη διάθεση του τους  Νικ Καλάθη, Νίκο Παππά, Θανάση Αντετοκούνμπο και Λούκας Λεκαβίτσιους. Πολλές απουσίες είχε, όμως, και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά προβλήματα στη δημιουργία και στην πρώτη περίοδο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6 (19-25). Στη δεύτερη οι “πράσινοι” πέτυχαν μόλις 10 πόντους, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να αποσπαστεί στο σκορ (29-45).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η “ρωσική αρκούδα” είχε τις λύσεις και κράταγε σταθερά διψήφιο προβάδισμα (44-57). Η ΤΣΣΚΑ κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και κέρδισε τους “πράσινους” με 68-60.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 29-45, 44-57, 60-68

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 15,Μποχωρίδης, 2, Ντένμον 8, Γκιστ 10, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 9, Γκάμπριελ 1, Όγκαστ 6, Λοτζέσκι 5, Παπαντωνίου, Μήτογλου

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Γαβρίλοφ 4, Κατσίβελης 4, Βέστερμαν 12, Κορόμπκοφ 1, Κλάιμπερν 7, Χίγκινς 9, Αστράπκοβιτς 5, Χριάπα 7, Βοστρικόι, Χάινς 17, Χάντερ 2