Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Νταρουσάφακα 79-74

Ολυμπιακός – Νταρουσάφακα 79-74

olympiakos darusafaka

Στο πιο δυνατό φιλικό που έχει δώσει μέχρι στιγμής ο Ολυμπιακός, κατάφερε να κερδίσει τη Νταρουσάφακα με 79-74 στο ΣΕΦ. Αυτή ήταν η τρίτη φιλική νίκη για τους “ερυθρόλευκους” σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος για πρώτη φορά είχε στη διάθεση του τους  Μπόγρη, Παπαπέτρου και Αγραβάνη, οι οποίοι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους με την Εθνική μας ομάδα. Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (23-20). Το ίδιο συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με τον Ολυμπιακό να κρατάει το μικρό προβάδισμα (39-37).

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμα τους (62-56). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Πειραιά πήρε την τρίτη της νίκη στα φιλικά και παρέμεινε αήττητη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-37, 62-56, 79-74

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 8 (2ρ. – 2κλ.), Τολιόπουλος 5 (1τρ. – 3ρ. – 3ασ.), Παπαπέτρου 7 (3ρ. – 1ασ. – 2κλ.), Σπανούλης 26 (6), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 12, Τιλί 6, Ίνγκλις 3 (1), Στεφανίδης (4ρ. – 1ας.), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 2, Τόμπσον 8 (1)
Νταρουσάφακα (Μπλατ): Κιντ 8 (1), Γουίλμπεκιν 16 (2), Όζμιζρακ 5 (1), Μπαϊγκούλ, Κάμινγκς 10, Ουλουμπάι 3, Οζντεμίρογλου 1, Αλντεμίρ, Ολάνο 11, Τζόνσον 2, Μπελ 7 (1), Έρικ 11