Κεντρική Διεθνή Νεπτούνας – Ζαλγκίρις 73-64

Νεπτούνας – Ζαλγκίρις 73-64

neptunas zalgkiris

Η τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Λιθουανίας έκρυβε μία έκπληξη, αφού η Νεπτούνας επικράτησε της πρωταθλήτριας Ζαλγκίρις με 73-64.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 22-18, στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους έβγαλε αντίδραση και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-39.

Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν πήρε την καλύτερη τροπή για τους πρωταθλητές που σκόραραν μόλις 8 πόντους στην τρίτη περίοδο και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να φτάσουν στην μεγάλη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χουάν Παλάσιος και Μπουτκεβίτσιους με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν ο Ουλανόβας και ο Ντέιβις με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-39, 53-47, 73-64.