Κεντρική Eurobasket Μαυροβούνιο – Ρουμανία 86-69

Μαυροβούνιο – Ρουμανία 86-69

montenegro roumania

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Eurobasket το Μαυροβούνιο, επικρατώντας της Ρουμανίας με 86-69 και περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλο του στα νοκ-αουτ.

Η ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς βρήκε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού από εκεί και πέρα κυριάρχησε στο παρκέ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νεμάνια Τζούρισιτς με 14 πόντους, ενώ οι Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και Ντίνο Ράντοτσιτς ακολούθησαν με 13.

Από τους ηττημένους, ο Νάντορ Κούτι είχε 18 πόντους, ενώ ο Αντρέι Μαντάτσ είχε τριπλ-νταμπλ με 14. πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ.Το Μαυροβούνιο πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα, με τους Ρουμάνους να βρίσκονται κοντά στο σκορ, όπως φανερώνει το 24-19 της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς, η οποία έφτασε γρήγορα σε διψήφιες διαφορές (40-26), με το ημίχρονο να κλείνει 42-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με το Μαυροβούνιο να ανεβάζει τη διαφορά στους 17(64-47) και το ημίχρονο να τελειώνει 66-53 ύστερα από ένα σερί 6-0 από τη Ρουμανία.

Στην τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί, με το Μαυροβούνιο να περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στα νοκ αουτ.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Τάνιεβιτς): Βούτσεβιτς 11 (1), Σέχοβιτς, Παβλίτσεβιτς 9 (2), Ράντοντσιτς 13 (1), Ντούμπλιεβιτς 13 (1), Μπάροβιτς 6, Μιχάιλοβιτς 5 (1), Ιβάνοβιτς 5 (1), Βράνιες 10 (3), Τζούρισιτς 14 (2)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Τέντερ): Μαντάκε 14 (10 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Πέτρισορ, Πάλιτσιουκ 6, Νικολέσκου 2, Καλότα-Πόπα, Όλαχ, Νικοάρα 6, Κάτε 2, Τόροκ 10, Μπάτσιου 11 (1), Κούτι 18 (2)