Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 82-90

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 82-90

Olympiacos Maccabi tel aviv thompson

Την πρώτη θέση στο τουρνουά του Ηρακλείου πήρε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε στον τελικό της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 90-82. Οι “ερυθρόλευκοι” παρατάχθηκαν χωρίς τρία βασικά τους “όπλα”, καθώς απουσίαζαν οι Βασίλης ΣπανούληςΓιώργος Πρίντεζης και Κώστας Παπανικολάου.

Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα 5 πόντων (11-6). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με δύο βολές του Ρόμπερτς πέρασε μπροστά (15-17). Οι “ερυθρόλευκοι” κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του δεκάλεπτου (22-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (32-32). Οι Ισραηλινοί ανέβασαν την απόδοση τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ με (49-44).

Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Αγραβάνη πέρασε μπροστά (53-56). Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν το σερί τους και με τρίποντο του Μάντζαρη προηγήθηκε με 10 (53-63).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησαν τη διαφορά στην τελευταία περίοδο και πήραν τη νίκη (82-90) και την πρώτη θέση στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 49-44, 60-68, 82-90

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Τόμας 7(1), Μασούρ 7(1), Ρολ 10(2), Τάιους 2, Ντιπαρτολομέο 6, Κοέν 7, Μπόλντεν 4, Παρακχούσκι 4, Ζούσμαν 6(2), Τζάκσον 20(2), Κέιν 7.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 4, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 7(1), Αγραβάνης 6, Μιλουτίνοφ 17, Στρέλνιεκς 11(1), Τιλί 10(2), Μάντζαρης 3(1), Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 18(2), Μπόγρης 2, Τόμπσον 12(1).