Κεντρική Eurobasket Λιθουανία – Ελλάδα 64-77

Λιθουανία – Ελλάδα 64-77

Στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ προκρίθηκε η Εθνική Ανδρών. Η Ελλάδα επικράτησε στους “16” της Λιθουανίας με 77-64 και πήρε το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κορυφαίος για ακόμη μία φορά ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους.

Οι Λιθουανοί μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-0. Η Ελλάδα αντέδρασε και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (4-5). Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν “καυτός” στα πρώτα λεπτά, καθώς σημείωσε σε 3:30 λεπτά 8 πόντους (6-10).

Η Εθνική Ανδρών έβγαζε τρομερή ενέργεια στην αρχή της αναμέτρησης και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 8 πόντων (9-17). Ο Βαλαντσιούνας ήταν ασταμάτητος (14-17), αλλά η Ελλάδα ήταν εκπληκτική σε άμυνα και επίθεση και για πρώτη φορά προηγήθηκε με 11 (14-25).

Η Ελλάδα συνέχισε την καλή της άμυνα, αλλά κάποιες κακές επιλογές και λάθη στην επίθεση επέτρεψαν στους Λιθουανούς να “ρίξουν” τη διαφορά (23-28). Η Νικ Καλάθης με λέι απ, “ξεκόλλησε” την Εθνική στο σκορ, που έμεινε για 5:15 χωρίς καλάθι (23-30).

Η Λιθουανία κατάφερε να μειώσει στους 3 (27-30), αλλά ο Κώστας Σλούκας με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε “ανάσα” στην Εθνική (29-35), ενώ ο Καλάθης με λέι απ ανέβασε τη διαφορά στους 7 (30-37).

Η άμυνα της Ελλάδα είχε “μπλοκάρει” τους Λιθουανούς και αν οι διεθνείς μας δεν βιαζόντουσαν στην επίθεση, θα μπορούσαν να είχαν πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα (34-41). Ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο και με 11 συνεχόμενους πόντους, έστειλε τη διαφορά στους 16 (36-52).

Γιάννης Μπορούσης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 17 πόντων στην Εθνική (40-57), αλλά η Λιθουανία με ένα σερί 8-0 μείωσε στους 9 (48-57). Ο αρχηγός της Ελλάδας, όμως, “μίλησε” ξανά και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10 (48-61).

Η Λιθουανία, όμως, δεν τα παράτησε και με βολές του Καλνιέτις μείωσε εκ νέου στους 9 (54-63), ενώ κατάφεραν να πλησιάσουν και στους 4 (59-63). Ο Γιάννης Μπουρούσης με δίποντο σταμάτησε το σερί τους, ενώ με τρίποντο του Θανάση Αντετοκούνμπο η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 9 (59-68).

Ο Κώστας Σλούκας ήταν “μαγικός” κόντρα στους Λιθουανούς, πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο και έδωσε διψήφια διαφορά στην Ελλάδα (61-73). Η Ελλάδα κράτησε μέχρι το τέλος τη διαφορά και πήρε τη νίκη και το “εισιτήριο” για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 30-37, 48-61, 64-77

Λιθουανία (Αντομάιτις): Καλνιέτις 11 (1), Γιουσκεβίτσιους, Ματσιούλις 5 (1), Γκετσεβίτσιους, Βαλαντσίουνας 13 (15 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 20 (2), Μοτεγιούνας 1, Γκριγκόνις 7 (1), Γκουντάιτις, Ουλανόβας 7 (1)

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 14 (2), Μπουρούσης 11 (1), Σλούκας 21 (5), Παππάς 3, Παπαγιάννης 4, Πρίντεζης 8 (1), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 5