Κεντρική Eurobasket Κροατία – Ισπανία 73-79

Κροατία – Ισπανία 73-79

croatia spain

Στο ντέρμπι για την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου η Ισπανία αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Κροατία επικράτησε με 79-73, για την 4η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 10-1 χάρη σε καλάθι του Σάριτς. Η “φούρια ρόχα” βρήκες τις λύσεις και με τρίποντο του Ρούμπιο μείωσε σε 15-9. Ο Σαν Εμετέριο με 4 σερί πόντους έκανε το 18-14, ενώ ο Ερνανγκόμεζ έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής, 18-16. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-20 υπέρ των Ισπανών, χάρη στις βολές του Ερνανγκόμεζ.

Οι Ισπανοί συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα και ο Μαρκ Γκασόλ έκανε το 26-23, με τον Πόποβιτς να απαντάει άμεσα για το 26-26. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για τα επόμενα λεπτά μέχρι που ένα σερί των φιλοξενούμενων τους έφερε στο +10 (38-28), με τον Πάου Γκασόλ. Ο Ζόρτις με λέι απ έκανε το 38-32 για το πρώτο μέρος.

Η ομάδα του Σκαριόλο βρέθηκε στο +8 (40-32) στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, το προβάδισμα όμως εξανεμίστηκε άμεσα με τους Κροάτες να μειώνουν σε 40-39. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι που ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 54-50, ενώ ο Ερνανγκόμεζ με τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι στο τελευταίο κομμάτι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το σκορ πολλές φορές. Οι Ισπανοί ήταν όμως αυτοί που στα πιο κρίσιμα σημεία έδειξαν την απαραίτητη σοβαρότητα και έφτασαν στην νίκη που ισοδυναμεί με την πρωτιά του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 32-38, 54-53, 73-79.