Κεντρική Eurobasket Ιταλία – Σερβία 67-83

Ιταλία – Σερβία 67-83

Η Σερβία χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα επικράτησε με 83-67 απέναντι στην Ιταλία και πήρε το εισιτήριο για τους “4” του Ευρωμπάσκετ. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς η Ρωσία σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην έναρξη της αναμέτρησης και πήραν γρήγορο προβάδισμα με 7-2, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 10-10, χάρη σε σερί 8-3. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι Σέρβοι βρέθηκαν μπροστά με 18-17 με τις βολές του Μιλοσάβλιεβιτς. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ανέβασε ταχύτητα και έφτασε ακόμη και σε διψήφια διαφορά, +11 (38-27), χάρη στον Μάτσβαν. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν στα ίδια επίπεδα το προβάδισμά τους και έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (44-33).

Οι Σέρβοι και στην επανάληψη συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και βρέθηκαν να προηγούνται με 14 πόντους (54-40), μετά το κάρφωμα του Μαριάνοβιτς. Το δώρο των διαιτητών που χρέωσαν χωρίς λόγο τεχνική ποινή τον πάγκο της Ιταλίας δεν πήγε ανεκμετάλλευτη και το σκορ έγινε 46-57, λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Το 48-59 για το τρίτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε από τις 2/3 βολές του Μπογκντάνοβιτς.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα δεν φαινόταν να μπορεί να αλλάξει κάτι και οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς διατηρούσαν το προβάδισμα, που βρέθηκαν στο 54-67 μετά το καλάθι από τον Μιλοσάβλιεβιτς. Ο Ντατόμε με τρίποντο έριξε για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (67-59), όμως ο Μπογκντάνοβιτς απάντησε με 5 σερί πόντους και έκανε το 72-61. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Σερβία πήρε τη θριαμβευτική πρόκριση με 83-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 44-33, 59-48, 83-67.
ΙΤΑΛΙΑ (Μεσίνα): Χάκετ 5, Μπελινέλι 18, Αραντόρι 4, Φιλόι 3, Μπιλίκα 4, Μέλι 7, Κουζίν 2, Αμπάς, Μπαλντι Ρόσι, Μπερνς 9, Ντατόμε 15.
ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 13, Μπογκντάνοβιτς 22, Λούσιτς 11, Μιλοσάβλιεβιτς 10, Μπιρτσεβιτς, Στίματς, Μίτσιτς 2, Γκούντουριτς, Γιόβιτς 6, Κούζμιτς 9, Μαριάνοβιτς 10.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Eurobasket

Αρμάνι – Μπάγερν 80-69: «Καθάρισε» από την πρώτη περίοδο

Το 2-0 στην σειρά της με την Μπάγερν για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας έκανε η Αρμάνι επικρατώ…