Κεντρική Eurobasket Ισραήλ – Ουκρανία 64-88

Ισραήλ – Ουκρανία 64-88

israel oukrania

Η Ουκρανία “διέλυσε” το αδιάφορο Ισραήλ με 64-88 και εξασφάλισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Eurobasket, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία.

Οι Ισραηλινοί προέβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου βρέθηκαν στο -3 (16-19). Από και πέρα, η Ουκρανία έκανε ότι ήθελε, με τη διαφορά να φτάνει στους 38 (43-81).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Εβγκένι Μούρτζιν ήταν ο Βιάτσεσλαβ Κράβτσοφ με 17 πόντους, ενώ ο Ρουσλάν Οτβερτσένκο ακολούθησε με 13 και ο παίκτης του Προμηθέα Πατρών, Αλεξάνταρ Λίποβι, με 10. Από την ομάδα του Ερέζ Εντελεστάιν, ο Λιόρ Ελιγιάχου μέτρησε 13 πόντους, ενώ ο Οχαγιόν ακολούθησε με 11.

Η πρώτη περίοδος δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση το τι θα επακολουθήσει. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τους Ουκρανούς να προηγούνται 16-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Εβγκένι Μούρτζιν, η οποία έστησε ένα «πάρτι». Ο Βιάτσεσλαβ Κράβτσοφ έκανε ότι ήθελε την άμυνα των Ισραηλινών, και η Ουκρανία με ένα σερί 2-19 προηγήθηκε 18-41 16’, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται  28-46.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ομάδα του Ερέζ Εντελεστάιν είχε πετάξει “λευκή πετσέτα”, ενώ αυτή του Εβγκένι Μούρτζιν έπαιζε μόνη της.

Η διαφορά έφτασε στους 31 και (34-65 και 36-67), με την περίοδο να τελειώνει 39-71. Τυπική διαδικασία και η τελευταία περίοδος. Η Ουκρανία δεν κατέβασε στροφές και η διαφορά έφτασε στους 38 (43-81). Οι οικοδεσπότες προσπάθησαν να σώσουν τα ασυμμάζευτα, μειώνοντας στους 24 στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 28-46, 39-71, 64-88

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 28-36, 39-61, 64-88

ΙΣΡΑΗΛ (Έντελσταϊν): Ντόουσον 5, Μέκελ 3, Ελιγιάχου 12 (5ρ., 6ασ.), Κάσπι 3, Πνίνι 8, Κάντιρ 10, Χαλπερίν, Μπλέιζερ 3, Τίμορ 7, Ζάλμανσον 2, Οχαγιόν 11.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μούρζιν): Πουστοζβόνοβ 2, Κόλτσενκο 9, Λουκάσοβ 5 (5ρ., 7ασ.), Οτβερτσένκο 13, Λίποβι 10 (5ασ.), Κορνιγιένκο 4, Μπόμπροβ 9 (6ρ., 5ασ.), Ζάιτσεβ 4, Κραβτσόβ 17 (7ρ.), Πούστοβι 8 (7ρ.), Κόνιεβ 7.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου
Περισσότερα σε Eurobasket

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…