Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Ιωνκός Νικαίας – ΓΣΛ Φάρος 70-82

Ιωνκός Νικαίας – ΓΣΛ Φάρος 70-82

gsl 1

Ο ΓΣΛ Φάρος κατάφερε να βάλει… φρένο στην τρομερή πορεία του Ιωνικού Νικαίας στο Κύπελλο Ελλάδας. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου πέρασε αλώβητη από το κλειστό του Πλάτωνα, επικρατώντας του συνόλου του Μάριου Γούναρη με 82-70, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της 2ης φάσης της διοργάνωσης.

Οι Θεσσαλοί προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσουν εντός έδρας τον Ολυμπιακό την προσεχή Τετάρτη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά. Ο ΓΣΛ Φάρος προηγήθηκε με 14-19 στο 7′ και με 23-26 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα (27-30) μέχρι και το 13′. Με μικρό σερί 4-0, ο Ιωνικός προηγήθηκε με 31-30, ενώ ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (39-34 στο 17′). Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου αντέδρασε άμεσα και με σερί 10-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (39-44 στο 19′), με το ημίχρονο να βρίσκει τους Θεσσαλούς στη θέση του οδηγού μόλις με ένα πόντο (44-45).

Ο ΓΣΛ Φάρος ξέφυγε με 7 πόντους (44-51, 52-59) στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Ιωνικός Νικαίας δεν του επέτρεψε να ανεβάσει σε μεγαλύτερα επίπεδα τη διαφορά. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Θεσσαλούς μπροστά στο σκορ με 59-63.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αυτόν του ΓΣΛ Φάρου. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έτρεξαν ένα σερί 8-0 στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και ξέφυγαν με 12 πόντους (59-71 στο 33′). Οι Νικαιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά αυτή τη φορά δεν τα κατάφεραν. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν με άνεση τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κι έφτασαν δίχως άγχος στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-45, 59-63, 70-82.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γούναρης): Θ. Βασιλόπουλος 2, Κουντουράς 3 (1), Καράμπουλας 9 (1), Βουγιούκας 11, Πετροδημόπουλος 3, Παλαιοχωρίτης, Φ. Βασιλόπουλος 12 (2), Κανονίδης 17 (2), Κατούφας 12 (1), Παπαδόπουλος 1.
ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 4, Παπαμακάριος 8 (2), Μαραγκός 1, Μουράτος 23 (5), Φορμπς, Διαμαντάκος, Χατζηκυριακίδης, Σάφτενααρ 26 (1), Γουέρ 16, Βαβάτσικος, Κόνερ, Παπαντωνίου 4.

Περισσότερα σε Κύπελλο

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 101-90 (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέχει μια νίκη από το Final Four Η Ρεαλ Μαδρίτης έκανε το 2-0 απέναντι στ…