Κεντρική Διεθνή Ερυθρός Αστέρας – Ούνικς Καζάν 68-73

Ερυθρός Αστέρας – Ούνικς Καζάν 68-73

erythros asteras uniks kazan

Την τρίτη θέση στο τουρνουά του Ηρακλείου κατέλαβε η Ούνικς Καζάν, καθώς στον μικρό τελικό επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 73-68. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε τα ηνία του σκορ από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και τα κράτησε μέχρι και το τέλος.

Ο Ερυθρός Αστέρας στην πρώτη περίοδο ήταν καλύτερος και κατάφερε στο τέλος της να είναι μπροστά με 4 (20-16). Στη δεύτερη, η Ούνικς έπαιξε καλύτερη άμυνα και πήρε προβάδισμα με 5 (31-36).

Η σερβική ομάδα προσπάθησε να μειώσει στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά η Ούνικς κράταγε σταθερά το προβάδισμα (45-52). Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και έφτασε στη νίκη (68-73).

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 31-36, 45-52, 68-73